Książka zamiast kwiatka

O podrywaniu na lekturę

Książki to znakomity temat do rozmowy. Oczytany mężczyzna, który potrafi wykazać się wiedzą o nowinkach z list bestsellerów i jeszcze ma na ten temat swoje zdanie, na pewno zrobi wrażenie. Warto więc zorientować się, co ostatnio czytają kobiety, by móc skutecznie zagadać.

Książki to znakomity temat do rozmowy. Oczytany mężczyzna, który potrafi wykazać się wiedzą o nowinkach z list bestsellerów i jeszcze ma na ten temat swoje zdanie, na pewno zrobi wrażenie. Warto więc zorientować się, co ostatnio czytają kobiety, by móc skutecznie zagadać.

Jak pokazują statystyki, panie czytają więcej. Jednym z powodów, dla których magazyny kobiece prowadzą rubrykę kulturalną z rekomendacjami książkowymi, jest to, że czytelniczki szukają tu informacji o polecanych tytułach, by dowiedzieć się, w jaki sposób rozpocząć rozmowę, na przykład z mężczyzną, na którym chciałyby zrobić wrażenie. Lektura może dostarczyć wielu tematów, a przede wszystkim pozwala wysondować zainteresowania rozmówcy. Taki mechanizm na pewno działa też i w drugą stronę. Przedstawiamy więc listę książek dla panów, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o kobietach, a jednocześnie szukają pomysłu, jak skutecznie rozpocząć konwersację z płcią przeciwną...

Reklama

Popularne lektury, o których mówią wszyscy

Pytanie "Czy czytałeś już Shantaram?" może z jednej strony wprawić w konsternację nieoczytanego rozmówcę, ale może też stanowić świetny początek konwersacji. Odwołanie się do popularnej lektury ze wspomnieniami przestępcy osadzonego w indyjskim więzieniu za przemyt narkotyków, który odnajduje swoją drogę życiową w filozofii wschodu, to sprytny krok. Męska przyjaźń, piękna i niedostępna kobieta, niebezpieczeństwo i życie w slumsach Bombaju - te tematy zdecydowanie przemawiają do wyobraźni! Gregory David Roberts pisząc "Shantaram" nawiązał do własnych przeżyć, rzeczywiście był zaangażowany w handel używkami, trafił za kraty, skąd uciekł, zaangażował się w przestępczą działalność, by ostatecznie znów zostać aresztowanym i opisać całą historię. Książką zaczytują się ludzie na całym świecie, a Marcin Meller poleca ją jako "czytelniczy święty Graal". Nie wypada więc się nie orientować w temacie!

Sytuacja kobiet w świecie

Oczytana rozmówczyni, która interesuje się sytuacją na świecie i na bieżąco śledzi programy informacyjne na pewno doceni znajomość książki Meltem Yilmaz pt."Soraya"

To temat smutny, ale zdecydowanie na czasie. Dlaczego nie zacząć na poważnie od rozmowy o sytuacji kobiet w obozach dla uchodźców i o tym, że to właśnie one stają się najczęściej ofiarami konfliktów wojennych? Nie martwcie się, to nie jest kolejna łzawa historia miłosna! To także opowieść o tym, jak polityka syryjska doprowadziła do wojny domowej i śmierci niewinnych ludzi. Bohaterka "Sorayi", debiutanckiej tureckiej dziennikarki Meltem Yilmaz, wraz z rodziną trafiła do obozu dla uchodźców, tu z dużym prawdopodobieństwem mogła zostać prostytutką. Aby uniknąć takiego losu, jej ojciec zaaranżował małżeństwo - okazało się jednak, że wybranek był znacznie starszy od naszej bohaterki, a ponadto miał już jedną żonę i trzy córki, które nie uczyniły życia Sorayi łatwiejszym... Ale pomimo różnicy wieku mąż okazał się dobrym i troskliwym partnerem. I wszystko pewnie jakoś by się ułożyło, gdyby nie to, że los bywa jednak przewrotny i przygotował kolejne niespodzianki dla naszej bohaterki... Wojna domowa w Syrii trwa już prawie sześć lat, przez ten czas zdążyliśmy już nieco oswoić się z tym tematem, a jednak warto cały czas pamiętać o tym, co dzieje się na pograniczu syryjsko-tureckim, gdzie na niespotykaną w innych miejscach skalę rozwinął się przemyt, handel żywym towarem i ubóstwo.

Powrót do autorów z dzieciństwa

Ale  może nasza rozmówczyni nie chce zajmować się aż tak poważnymi sprawami, a  wtedy warto uderzyć w nieco lżejszy ton! Dobrym tematem do rozmów mogą być lektury z dzieciństwa - ot, choćby na przykład Muminki z książek Tove Jansson. Nic tak nie zbliża jak wspomnienia o czytaniu książek pod kołdrą przy latarce w tajemnicy przed rodzicami. Zachęceni tematyką panowie mogą także sięgnąć po "dorosłą twórczość" Tove Jansson - jej opowiadania ("Wiadomość", "Córka rzeźbiarza", czy ostatnio wydane "Słoneczne miasto")

mogą stać się kopalnią pomysłów do rozmów. W krótkiej powieści "Słoneczne miasto" autorka przytacza historię cudownego miasteczka, do którego trafiła podczas swojej podróży na Florydę. "To raj na ziemi. Wieczne słońce - gwarantowane!". W tym idyllicznym miejscu mieszkają emeryci, tutaj mają wszelkie udogodnienia i przestrzeń dostosowaną do ich potrzeb. Tove Jansson z wdziękiem opowiada o grupie barwnych postaci, które stanowią społeczność tego miejsca. Nie myślcie, że ci bohaterowie tylko czekają, by dożyć swoich dni! Tutaj aż kipi od emocji, mieszkańcy popadają w konflikty, przeżywają wielkie emocje. Paradoksalnie, to młodzi bohaterowie w tej książce są bardziej poukładani i wiedzą, czego chcą od życia.

Wspólne rozwiązywanie intrygi kryminalnej

Popularna opinia głosi, że to panowie zawsze chętniej sięgali po kryminały i thrillery - ale jak mówią specjaliści, od jakiegoś czasu to właśnie kobiety zaczytują się w tym gatunku. Rozstrzyganie zawiłości fabuły, wspólne dociekanie, kto zabił, i ustalenie, w którym momencie domyśliliśmy się zakończenia, to przecież świetny temat do rozmowy! A już szczególnie wtedy, gdy świetnie poprowadzonej intrydze towarzyszą ciekawe psychologiczne obserwacje. I tu warto sięgnąć po powieści Petera Swansona. Ten amerykański pisarz fascynuje się filmami Alfreda Hitchcocka i to doskonale widać w jego twórczości. W Polsce w ubiegłym roku ukazała się powieść "Czasem warto zabić" , która wkrótce ma zostać zekranizowana przez Agnieszkę Holland. Już samo zawiązanie intrygi jest ciekawe - na lotnisku w salonie VIP przy lampce wina spotykają się atrakcyjna kobieta i przystojny mężczyzna. Wypity alkohol rozwiązuje języki i sprawia, że nieznajomi zaczynają poruszać coraz bardziej intymne tematy. Mężczyzna opowiada, że odkrył, iż żona go zdradza i najchętniej by się jej pozbył. Ten pomysł wyraźnie ożywia jego towarzyszkę, która proponuje, że chętnie mu w tym pomoże... Okazuje się, że jej przeszłość jest na tyle skomplikowana, że rzeczywiście ta kobieta mogłaby to zrobić! Co dzieje się dalej, musicie przekonać się sami.

Okazuje się, że lotniska, dworce, przedziały kolejowe to świetne miejsca, w których można spotkać ciekawego rozmówcę, a może zdarzyć się i tak, że znajomość przetrwa dłużej niż kilkugodzinna podróż!

Peter Swanson zaskakuje także w swojej najnowszej książce "Każdy jej strach" 

i po tę lekturę także warto sięgnąć. Jej bohaterka, Kate, od dzieciństwa cierpi na nerwicę, a jeszcze na dodatek za sprawą byłego chłopaka przeżyła traumę. Dlatego z ochotą przystaje na propozycję dalekiego kuzyna, aby zamienić się mieszkaniami na jakiś czas - ona ma zamieszkać u niego w Bostonie, a on przeniesie się na kilka miesięcy do Londynu. Apartament w eleganckiej kamienicy jest wielki, może sam Boston zimą niezbyt przyjazny, ale dziewczyna chce w spokoju ukończyć kurs grafiki komputerowej i oderwać się od złych myśli. Jednak nie będzie jej to dane, ponieważ, gdy następnego dnia budzi się, nie do końca przytomna po zmianie czasu, dowiaduje się, że za ścianą znaleziono właśnie zwłoki młodej pięknej sąsiadki. Kuzyn dopytywany w mailach o znajomość zachowuje się co najmniej tajemniczo, obce mieszkanie przeraża, sąsiedzi nie ułatwiają sprawy, a  jedynym towarzyszem Kate staje się kot sąsiadów, który w tajemniczy sposób dostaje się do jej mieszkania...

Życie pisze najlepsze scenariusze

Kopalnią tematów do rozmów mogą być także seriale - może warto sięgnąć po "The Crown" - nagrodzoną dwiema statuetkami Złotych Globów jedną z najdroższych telewizyjnych produkcji o życiu królowej Elżbiety II? A może serial o królowej Wiktorii której przyszło rządzić Wielką Brytanią w czasach poważnych konfliktów militarnych? A co więcej, może warto zadać sobie trud i pogłębić wiedzę o bohaterkach, sięgając po książki Andrew Marra "Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy" albo "Wiktoria" Daisy Goodwin? Obydwie władczynie obejmowały tron jako młode kobiety i wtedy nie do końca zdawały sobie sprawę, z czym przyjdzie im się zmierzyć. To nie tylko historie wielkich kobiet, ale to także kawał historii i opis czasów, w których przyszło im sprawować władzę!

Biografie w ogóle są świetnym tematem do zagajenia rozmowy - w końcu często mówi się, że to życie pisze najlepsze scenariusze. Może warto sięgnąć po biografię jednej z najbardziej uwielbianych aktorek na świecie, czyli Meryl Streep. Jej autor, Michael Schulman, skupił się na okresie, który najczęściej jest pomijany przez autorów, czyli na początkach kariery aktorskiej. Opisał jej pierwsze próby teatralne w szkole, stworzył portret dziewczyny, która dopiero marzyła o tym, by zrobić wielką karierę. Meryl Streep to świetna bohaterka do rozmowy - a jej wspaniałe role i często niepoprawne i nieoczywiste wypowiedzi na temat polityki czy tego, co ważne w życiu, zaskarbiają jej tysiące kolejnych fanów!

Panowie, jeśli zależy wam na zainteresowaniu płci przeciwnej - czytajcie, szukajcie tematów do rozmowy! Książki na pewno są świetnym źródłem inspiracji, więc do dzieła!

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama