Cechy samochodu idealnego

Czy istnieją motoryzacyjne ideały? Pewnie nie, niemniej jednak kupując samochód na lata, warto poszukać modelu, który spełni większość wymienionych kryteriów. Przedstawiamy cechy wymarzonego auta.

Klimatyzacja czy elektrycznie otwierane szyby uważane już są za standardowe elementy wyposażenia samochodu, dlatego nikt nawet nie zakłada, że może ich zabraknąć. Dziś kierowcy rozglądają się za modelami, które oferują dużo więcej: system samoczynnego hamowania, funkcję autonomicznego parkowania czy wbudowaną nawigację. Trudno zadowolić współczesnego klienta, szczególnie jeśli szuka samochodu idealnego. Jakie cechy powinno mieć takie auto?

Niezawodny

W czasach, w których wszystko działa idealnie aż do chwili upłynięcia okresu ochrony gwarancyjnej, tylko nieliczne marki samochodów mają opinię niezawodnych. Częściej zresztą mówimy o konkretnych modelach, a te szybko zyskują miano kultowych - w końcu każdy marzy o Mercedesie w swojej klasie, czyli pojeździe, który będzie piękny i nie będzie sprawiał problemów. Dlatego przed zakupem warto przejrzeć rankingi aut niezawodnych. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze możemy obwiniać producentów, na wiele usterek wpływ ma nasze użytkowanie samochodu. Najczęściej wynikają z zapominania o konieczności uzupełniania płynów, dlatego jeśli chcemy cieszyć się sprawnym autem, nie wolno nam ignorować pojawiających się na desce rozdzielczej ostrzeżeń. 

Reklama

Bezpieczny

Coraz więcej Polaków ceni modele, które dbają o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Pakiet poduszek powietrznych i system ABS czy kontrola trakcji już większości nie wystarczają. Najnowsze samochody wyposażone są w szereg technologii, które są w stanie zapobiec wypadkom i uchronić nasze zdrowie w razie kolizji. System samoczynnego hamowanie informuje, gdy niebezpiecznie zbliżamy się do innego pojazdu lub zagrażamy pieszym. Jeśli kierowca mimo ostrzeżeń nie zahamuje, samochód zrobi to za niego. Nowoczesne modele Mercedesa są w stanie rozpoznać nawet roztargnienie prowadzącego i ostrzec go, gdy zaczyna przysypiać. Jedną z ciekawszych opcji jest również technologia dopasowująca oświetlenie samochodu do warunków panujących na drodze czy asystent martwego punktu, który informuje kierowcę o pojazdach znajdujących się w tym niewidocznym miejscu.

Pojemny

Samochód powinien mieć spory bagażnik, który pomieści nie tylko zakupy, ale również walizki przygotowane na dalsze podróże. Przydatną opcją jest otwierana automatycznie klapa, dzięki tej funkcji nie musimy odkładać niesionych rzeczy. Ponadto samochód musi być wygodny dla kierowcy i pasażerów. Ważne jest, by nawet wysokie osoby miały komfortową ilość miejsca na nogi. Na krótkich trasach da się znieść jazdę w ciasnym aucie, jednak już dłuższa podróż jest prawdziwą katorgą. Podczas zakupu pojazdu warto zwrócić też uwagę na ilość schowków. Na pewno przyda się miejsce, w którym będzie można umieścić telefon oraz uchwyt na kubek z kawą. We wnętrzu powinny znajdować się również haczyki, na których można wygodnie powiesić kurtkę.

Ze sportowym zacięciem

Bezpieczeństwo oczywiście jest najważniejsze, ale tak naprawdę chyba każdy z nas na którymś etapie życia marzył o samochodzie sportowym, dlatego idealny model musi mieć lekko zadziorny charakter. O tym stanowi nie tylko moc silnika. Auto powinno mieć zgrabny, aerodynamiczny kształt, lekką i wyważoną konstrukcję oraz niskie zawieszenie. Dzięki temu od 0 do 100 km/h przyspieszy w zaledwie kilka sekund.

Oszczędny

Kolejną cechą ważną dla Polaków jest oszczędne spalanie. Przy obecnych cenach benzyny, ciężko się temu dziwić. Samo auto to spory wydatek, a jego użytkowanie stale generuje kolejne koszty, dlatego już na etapie zakupu powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na cenę modelu, ale również jego średnie spalanie. W tej kategorii bezsprzecznie najlepiej wypadają tzw. samochody miejskie, czyli charakteryzujące się niewielkimi gabarytami. Jednak decydując się na taki model, musimy raczej pożegnać się z komfortem i wybitnymi osiągami. Jeśli zamierzamy poruszać się głównie po krótkich trasach, to warto rozważyć silnik Diesla, z kolei do dłuższych wyjazdów lepiej będzie pasować ten benzynowy. Ci, którym zależy na długofalowej oszczędności, powinni wziąć pod uwagę zamontowanie instalacji gazowej.

Łatwe parkowanie

Liczba aut na drogach stale rośnie, a miasta już dawno przestały sobie radzić z zapewnieniem odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. Coraz trudniej więc znaleźć wystarczającą przestrzeń. Do tej pory wspomagały nas czujniki parkowania, które sygnalizowały, że zbliżamy się do przeszkody. Jednak producenci nowoczesnych modeli aut oferują coś więcej: funkcję autonomicznego parkowania. Samochód skanuje przestrzeń parkingową i informuje, czy zmieści się w danym miejscu. Potrafi zaparkować zarówno równolegle, jak i prostopadle. Wystarczy dodać gazu i puścić kierownicę, auto samo skręci w odpowiedni sposób. Niektóre modele posiadają również funkcję wyprowadzenia samochodu z powrotem na jezdnię. Kto choć raz ją wypróbuje, nie będzie już chciał parkować samodzielnie. Marka Mercedes poszła o krok dalej. W modelu CLS znajdziemy możliwość parkowania samochodu przebywając poza nim! By sprawnie parkować prostopadle i równolegle wystarczy telefon komórkowy z odpowiednią aplikacją. Istna bajka!

Trudno sprostać wszystkim tym oczekiwaniom, jednak wybierając samochód, który ma nam służyć przez kolejne lata, lepiej zrezygnować z kompromisowych rozwiązań, a już na pewno nie wolno odpuszczać w kwestiach bezpieczeństwa, niezawodności i oszczędności.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy