Reklama

Gruzja: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie zasady obowiązują? [Aktualne informacje]

Podróże do Gruzji stały się popularne wśród polskich turystów /123RF/PICSEL

Gruzja od kilku lat jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów, a dzieje się tak w dużej mierze dzięki otwartej siatce połączeń oferowanych przez tanie linie lotnicze. O czym trzeba pamiętać w dobie koronawirusa podczas planowania wakacji 2021 w Gruzji? Jakie dokumenty są potrzebne oraz jaka sytuacja panuje na miejscu?

Reklama

 Ośnieżone szczyty Kaukazu, średniowieczne klasztory, wielowiekowa historia oraz gościnność mieszkańców. To tylko krótki wycinek tego, co nas będzie czekać podczas planowanych wakacji 2021 w Gruzji. Jak musimy się przygotować do wyjazdu?

Gruzja 2021. Jakie są zasady wjazdu?

Reklama

Zasady wjazdu na teren Gruzji są zróżnicowane w zależności od tego, czy jesteśmy zaszczepieni czy nie. Osoby, które zostały w pełni zaszczepione (jedno- lub dwudawkowym preparatem) nie muszą rejestrować się w gruzińskim systemie elektronicznym.

Osoby, które przybywają drogą lotniczą, powinny posiadać zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-10. Należy mieć ze sobą zaświadczenie w języku angielskim. Władze Gruzji nie określają dokładnie, jak ma wyglądać dokument. Może to być polskie "Poświadczenie przyjęcia szczepionki na COVID-19" lub unijny, zielony certyfikat wydrukowany z Internetowego Konta Pacjenta. Po przyjęciu ostatniej dawki szczepionki od razu można wjechać do Gruzji.

Osoby, które przybywają drogą lądową lub morską, powinny posiadać poza zaświadczeniem o przyjęciu szczepionki wspomnianym powyżej także dokument z negatywnym wynikiem testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godzin przed przyjazdem do kraju. Takie zaświadczenie także powinno być w języku angielskim. Osoby te nie mają obowiązku wypełniania formularza elektronicznego.

W przypadku braku posiadania zaświadczenia o szczepieniu dotyczącego osób przylatujących do Gruzji lub zaświadczenia o szczepieniu i negatywnym wyniku na COVID-19 dotyczącego pozostałych podróżnych, można spotkać się z odmową wjazdu na teren kraju podczas kontroli paszportowej. Ambasada RP w Tbilisi rekomenduje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, które pokryłoby koszty ewentualnej hospitalizacji z powodu zakażenia się koronawirusem.

Wakacje w Gruzji. Jak wygląda wjazd dla osób niezaszczepionych?

Jeśli przylatujemy z Polski bezpośrednio lub z przesiadką w innym kraju albo przyjeżdżamy drogą lądową (w tym także tranzytem) lub morską z Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Izraela, Szwajcarii, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu, Turcji, Armenii, Azerbejdżanu, Ukrainy, Kazachstanu, Rosji, Białorusi, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Japonii, Kanady, Kuwejtu, Chin, Korei Południowej, Mołdawii i Omanu to mamy obowiązek wypełnić formularz elektroniczny oraz mieć podczas przekraczania granicy zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godzin. Zaświadczenie także powinno być napisane w języku angielskim. Dzieci, bez względu na wiek, także powinny mieć wypełniony formularz oraz posiadać zaświadczenie. Po 3 dniach pobytu w Gruzji powinniśmy wykonać kolejny test PCR na własny koszt. W okresie pomiędzy dniem wjazdu do Gruzji a dniem wykonania drugiego testu na COVID-19 możemy swobodnie się przemieszczać po kraju.

Aktualny rozkład lotów do/z Gruzji można znaleźć na stronie Gruzińskiej Agencji Lotnictwa Cywilnego. W przypadku kupna biletów należy korzystać ze stron internetowych poszczególnych przewoźników.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Gruzja | koronawirus | pandemia | Podróże | wakacje 2021 | gdzie na wakacje 2021

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje