Reklama

Hollywoodzka bujda na resorach

Kino rządzi się swoimi prawami, zwłaszcza to rodem z Hollywood. Jego twórcy często karmią nas mitami, które zdają się ocierać o rzeczywistość. Czy są wśród nich takie, które zawierają choć ziarnko prawdy? Postanowiliśmy to zbadać.

Lądowanie na asteroidzie

Hollywood: Można wylądować na pędzącej w stronę Ziemi asteroidzie, aby skutecznie ją zniszczyć ładunkami wybuchowymi.

Reklama

Pamiętacie "Armageddon"? Ekipa dowodzona przez Bruce’a Willisa zrobiła to właściwie bez większych problemów. Lądowanie - podłożenie bomb - ucieczka.

Rzeczywistość: Na asteroidzie nie da się wylądować, ale są inne sposoby, aby powstrzymać ją przed uderzeniem w Ziemię.

Grawitacja asteroidy jest tak mała i tak zmienna, że nie ma fizycznej możliwości, aby "posadzić" na niej ziemski statek kosmiczny z załogą, która następnie będzie stąpać po jej powierzchni. Niemniej, lecący w stronę naszej planety głaz będzie można powstrzymać przy pomocy statku, który oddziaływał będzie swoim polem grawitacyjnym na asteroidę, w efekcie zmieniając jej kurs.

Oczywiście, taki statek będzie musiał zostać wysłany odpowiednio wcześniej. Według symulacji, musiałby on towarzyszyć spadającej na nas niespodziance przynajmniej przez rok, aby asteroida "zmieniła zdanie" i przeleciała obok Ziemi, a nie przez jej środek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje