Turystyka kamperowa. Wakacje dla niezależnych? Nawet zimą!

Turystyka kamperowa w Polsce zyskuje na popularności. Świadczy o tym nie tylko lawinowy wzrost rejestracji tego typu pojazdów, ale również rozrost infrastruktury. Powstają również platformy internetowe umożliwiające wynajem kampera, kiedy na zakup takiego nas jeszcze nie stać. Czy kamperem można jeździć tylko latem? Nic bardziej mylnego. Zimowe wakacje na czterech kółkach to również wiele przygód.

Turystyka kamperowa w Polsce zyskuje na popularności. Świadczy o tym nie tylko lawinowy wzrost rejestracji tego typu pojazdów, ale również rozrost infrastruktury. Powstają również platformy internetowe umożliwiające wynajem kampera, kiedy na zakup takiego nas jeszcze nie stać. Czy kamperem można jeździć tylko latem? Nic bardziej mylnego. Zimowe wakacje na czterech kółkach to również wiele przygód.
Kampery stają coraz popularniejsze na polskich drogach. Również zimą /123RF/PICSEL

Kamper to samochód mieszkalny, na swój sposób współczesny "wóz Drzymały". Najczęściej przeznaczony dla czterech lub pięciu osób, ale są również produkowane modele dwu- albo nawet ośmioosobowe. Pojazdy takie mogą być zarówno seryjnym modelem znanej marki, jak i "samoróbką" wykonaną przez nas samych.

Kampery zazwyczaj nie przekraczają masy 3,5 tony i można je prowadzić, mając prawo jazdy kat. B. Warto jednak przed wyruszeniem w drogę spróbować manewrowania w bezpiecznym miejscu.

Reklama

Wyposażenie kampera

Większość kamperów posiada na stanie kuchenkę gazową, zlewozmywak, lodówkę, niewielką łazienkę z prysznicem, toaletę i kilka miejsc do spania. Te ostatnie potrafią być rozplanowane niezwykle pomysłowo. Poza standardowymi łóżkami z tyłu kampera istnieją także podwieszane platformy z materacem.

Wyposażenie kampera zależy w dużej mierze od danego modelu oraz kreatywności właściciela. Niektóre pojazdy potrafią zaskoczyć niezwykle luksusowymi wnętrzami, a inne - zadziwiać skromnym, praktycznym wyposażeniem.

Turystyka kamperowa w Polsce

Na podstawie danych z Centralnej Bazy Pojazdów i Kierowców (CEPiK) można śmiało stwierdzić, że mamy obecnie w Polsce z lawinowym wzrostem liczby kamperów - zarówno importowanych, nowych modeli, jak i tych przerabianych samodzielnie z innych pojazdów.

Nowy kamperów przybywa bardzo szybko. W 2018 roku było to ledwie 518 pojazdów, w 2019 - 724, w 2020 - 1040, a w ostatnim roku 2021 - 2191 pojazdów. Najczęściej polscy kierowcy kupują pojazdy marki Volkswagen.

Podobne tempo wzrostu obserwuje się w przypadku importu kamperów z zagranicy oraz zmiany przeznaczenia samochodu dostawczego na kamper. W drugim przypadku rok 2021 zanotował ponad 100 proc. wzrost względem 2020.

Na tle Europy Polska nadal wypada blado. 4832 rejestracje pojazdów w minionym roku w porównaniu do 81 420 rejestracji w Niemczech nie wyglądają zbyt imponująco - jednak tempo wzrostu wyraźnie sugeruje, że za kilka lat możemy dorównać czołówce kontynentu. Poza Niemcami najwięcej kamperów rejestruje się we Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii i Hiszpanii.

Wynajem kampera. Czym jest Camptoo?

Okazuje się, że wielu właścicieli kamperów podróżuje nimi statystycznie tylko przez cztery tygodnie w roku, a przez resztę czasu pojazd stoi nieużywany. Ponadto kupno kampera nadal nie należy do najtańszych inwestycji i nie każdy może sobie na taki zakup pozwolić.

Powstało kilka platform integrujących właścicieli kamperów z potencjalnymi najemcami. Wśród nich można wymienić Camptoo. Rejestrując pojazd na stronie www.camptoo.pl, udostępniamy jego na wynajem. Platforma zajmuje się wszystkimi formalnościami w tym procesie.

Wakacje w kamperze. Zimą też to możliwe

Wybierając się na wakacje w kamperze, nie musimy brać pod uwagę wyłącznie miesięcy letnich. Również zimą można przeżyć wyjątkową przygodę. Kampery zazwyczaj są wyposażone w system grzewczy, więc nie ma mowy, że zmarzniemy w nocy.

Ponadto waga kampera jest większa od zwykłego samochodu osobowego, co zwiększa jego przyczepność na śliskich drogach. Trzeba jednak uważać, ponieważ kamperem manewruje się na krętych drogach zupełnie inaczej - można porównać to do prowadzenia autobusu.

Co najważniejsze, nawet zimą wiele campingów i parkingów na kamperów jest otwartych z całą infrastrukturą. Zatem bez problemu doładujemy pojazd czy wypróżnimy "chemię" z toalety.

Czy kampery zdominują polskie drogi? Może nie od razu, ale możemy być pewni, że za niedługi czas staną się one nieodzownym elementem krajobrazu na drogach w Polsce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kamper
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy