Nowe lotnisko w Polsce? Największe miasto bez portu go chce

Coraz więcej wskazuje na to, że wkrótce ruszy budowa nowego lotniska w Polsce. W tym roku swój port lotniczy otrzymał Radom, a teraz czas na największe miasto, w którym lotniska nie ma. Chodzi oczywiście o Białystok w województwie podlaskim.

Nowe lotnisko w Polsce już niedługo?

We wtorek 21 listopada doszło do podpisania listu intencyjnego w sprawie budowy nowego lotniska w Polsce. Odbyło się to za sprawą prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, marszałka województwa Artura Kosickiego i prezesa Polskich Portów Lotniczych Stanisława Wojtera.

Obecnie w Białymstoku brakuje lotniska cywilnego, które oferowałoby regularne połączenia. Istnieje co prawda lotnisko Białystok-Krywlany, jednak to port szkoleniowy, na którym organizowane są m.in. treningi pilotów, różnego rodzaju zawody, a nawet pokazy sprzętów wojskowych. Nie posiada przede wszystkim terminalu.

Reklama

Spotkanie, które miało miejsce w tym tygodniu miało na celu rozpoczęcie konkretnych działań w celu zbudowania faktycznego portu lotniczego, który obsługiwałby Białystok, okolicę i województwo podlaskie. Obecnie najbliższe lotniska dla mieszkańców Podlasia to port w Olsztynie oraz lotniska warszawskie, Okęcie i Warszawa-Modlin.

Kiedy początek prac?

Na razie mowa jedynie o liście intencyjnym, choć władze miasta realnie myślą o stworzeniu lotniska. Jeszcze w sierpniu tego roku jego projekt został wpisany na listę strategicznych. W zeszłym miesiącu podpisano pierwszy list intencyjny, a teraz w listopadzie doszło do stworzenia drugiego. Tym razem dotyczy on finansowania i harmonogramu prac.

Co należy wybudować, aby lotnisko powstało? Kilka lat temu na Krywlanach zakończono budowę pasa startowego, jednak ma on długość zaledwie 1,4 kilometra. Aby port mógł obsługiwać standardowe samoloty pasażerskie (np. Boeing 737 linii Ryanair), należy go przedłużyć. Dla porównania, lotniska w Poznaniu czy Wrocławiu mają pasy startowe o długości 2,5 km. Z kolei w Katowicach droga ma ponad 3 km, a w Gdańsku 2,8 km.

W celu wydłużenia pasa startowego w Białymstoku konieczne będzie zorganizowanie wycinki drzew i zagospodarowania terenu niezbędnego dla lotniska. Poza tym, należy wybudować terminal obsługujący pasażerów. Ten nie musi być jednak duży. Szacuje się, że lotnisko ma obsługiwać loty w kilku kierunkach, nie będzie to port na dużą skalę, jak ma to miejsce w Warszawie czy Krakowie.

Czy Białystok potrzebuje lotniska?

Temat budowy nowych lotnisk (np. CPK czy lotniska w Radomiu) budzi w Polsce mieszane odczucia. Z jednej strony projekty mają swoich zwolenników, z drugiej nie brak im też przeciwników. Pomysł wybudowania lotniska w Białymstoku na wielu płaszczyznach się jednak broni.

Na pewno będzie atrakcyjne z punktu widzenia lokalizacji, gdyż Krywalny są oddalone o 5 kilometrów od miasta. Nie da się też ukryć, że ten region Polski jest faktycznie białą plamą pod względem dostępu do lotnisk. Nie ma w pobliżu konkurencyjnych portów, a mowa o obsłudze 300-tysięcznego miasta i sporego obszaru dookoła.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy