Reklama

Ratunku, moja żona jest w ciąży!

Dwie kreski na teście ciążowym nie oznaczają końca intymności w waszym związku /123RF/PICSEL

Niezależnie od tego, czy ciąża partnerki była planowana, czy przydarzyła wam się wpadka, wiadomość o pojawieniu się nowego członka rodziny zawsze wzbudza silne emocje. Niektórzy z nas nie posiadają się z radości, inni nie mogą spać ze stresu. Niezależnie od tego, jak zareagujemy na tę wiadomość, zawsze w głowie pojawia się mnóstwo pytań. Jak właściwie się zachować, by okazać żonie odpowiednie wsparcie?

Trudne emocje

Dla par, które długo starały się o dziecko, wiadomość o ciąży jest spełnieniem marzeń. Jeśli jednak ciąża pojawiła się w nieodpowiednim momencie waszego związku lub w ogóle nie planowaliście potomstwa, emocje z pewnością będą znacznie trudniejsze. Nie bój się jednak stawić im czoło, najważniejsza jest szczera rozmowa. Powiedź żonie o swoich uczuciach, postaraj się jednak postawić w jej sytuacji, ona z pewnością również jest przerażona. Musicie porozmawiać o tym, co się stało i jak najlepiej zachować się w tej sytuacji. Pamiętajcie, że od teraz nie odpowiadacie już wyłącznie za siebie samych - wkrótce pojawi się dziecko i to jego dobro jest teraz najważniejsze. Warto więc poruszyć każdą kwestię, która was w tej chwili dręczy i porozmawiać o tym, jak sobie poradzicie w tych nowych okolicznościach.

Okaż jej wsparcie

Reklama

Wkrótce po tym jak na teście pojawiły się dwie kreski, partnerka może zacząć odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Początki ciąży dla wielu kobiet są bardzo trudne, mogą pojawić się mdłości, wymioty, skrajne zmęczenie. Musisz pomóc jej to przetrwać. Weź na siebie więcej domowych obowiązków. Teraz twoja żona może zacząć czuć wstręt do intensywnych zapachów i niektórych smaków, może za to rozsmakować się w dziwnych kompozycjach kulinarnych - po prostu to zaakceptuj. Jeśli palisz papierosy, teraz jest odpowiedni moment, by z nich zrezygnować - dym szkodzi dziecku, a jego zapach może bardzo przeszkadzać partnerce, nawet jeśli nie palisz przy niej. Pamiętaj, że kobiety w ciąży przeważnie mają szczególnie wyczulony zmysł węchu! Drugi trymestr ciąży przeważnie jest łatwiejszy, ale w trzecim pojawiają się kolejne dolegliwości - rosnący brzuch może powodować bóle kręgosłupa i sprawiać, że żona bardzo szybko będzie odczuwała zmęczenie.

Ciąże przebiegają różnie. To, że twoja siostra była pełna energii przez dziewięć miesięcy, nie oznacza, że twoja żona odczuwa to samo. Najlepiej będzie, jeśli po prostu zapytasz, jak się czuje i czy potrzebuje twojej opieki.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz! 

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: ciąża | porady | Żona | ojcostwo | tacierzyństwo | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje