Czego dzieci uczą się od ojców?

Wytrwałość i upór w dążeniu do celu to cechy, które pomagają osiągnąć w życiu sukces. W kształtowaniu tych cech nieocenioną rolę odgrywają ojcowie.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Brigham Young University (BYU) w stanie Utah sugerują, że w kształtowaniu tych cech nieocenioną rolę odgrywają ojcowie.

Reklama

Zaangażowanie ojców w wychowanie dzieci prowadzi do lepszych wyników w szkole i mniejszych problemów z zachowaniem - przekonują Laura Padilla-Walker i Randal Day, którzy przez kilka lat obserwowali 325 rodzin. Ich wnioski publikuje "Journal of Early Adolescence".

Wytrwałości dzieci uczą się od ojców

- Stosunkowo niewiele badań podkreśla wyjątkową rolę ojców. Ta analiza potwierdza również, że takie cechy jak wytrwałość, której można się nauczyć, mają kluczowe znaczenie dla sukcesu dziecka - mówi Padilla-Walker.

Naukowcy sprawdzali, czy dzieci w wieku od 11 do 14 lat są w stanie wykonać powierzone im zadania do końca. Ta umiejętność daje bowiem podstawy, które pozwalają im rozwijać się i radzić sobie ze stresem w późniejszym życiu.

Autorytet to podstawa

Kluczowym pojęciem jest, zdaniem badaczy, wychowanie oparte na autorytecie (jednak nie apodyktyczne), którego podstawowymi składowymi są okazywanie dziecku miłości i ciepła, podkreślanie odpowiedzialności i wyjaśnianie powodów, dla których ustalane są dane reguły oraz dawanie dziecku odpowiedniego zakresu autonomii.

Lepsze wyniki w nauce

W badanej grupie ten rodzaj wychowania z powodzeniem stosowało około 52 proc. ojców. Wraz z upływem czasu u ich dzieci obserwowano znacznie większy upór i wytrwałość podczas realizacji zadań, co przekładało się na lepsze wyniki w szkole. Choć brano pod uwagę tylko dzieci pochodzące z pełnych rodzin, zdaniem autorów wytrwałości mogą nauczyć także samotni rodzice. Będzie to przedmiotem kolejnych badań.

 Dowiedz się więcej na temat: nauka | charakter | ojciec | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje