Jak powstają nowi bogowie?

We wsi Banka w indyjskim stanie Uttar Pradesh powstał nowy ruch religijny, który może przyciągnąć 1/5 miliarda ludzi. Obiekt kultu nazwano Boginią Języka Angielskiego, a wyznawcami są Dalici, indyjscy "nietykalni".

Oficjalnie system kastowy został zniesiony w Indiach w 1947 r., jednak podział na klasy społeczne ma w tym kraju tysiącletnią tradycję. Zmiany w prawie niewiele na tym polu zmieniły - zachowując Dalitów, zwanych potocznie "niedotykalnymi" na marginesie społeczeństwa. W Indiach, kraju mającym już ponad miliard mieszkańców, "nietykalni" stanowią w 200-milionową populację. Dalici są tradycyjnie angażowani do podrzędnych prac, które pozostałe kasty, wyżej usytuowane na drabinie społecznej, uznają za "nieczyste" ( takich, które wiążą się z odbieraniem życia lub kontaktem ze śliną, moczem lub kałem). Mają też bardzo utrudniony dostęp do edukacji. O skali problemu mówią liczby - W Indiach jest około 10 proc. analfabetów, ale w kaście Dalitów to 55 proc.

Reklama

Chrześcijaństwo nie pomogło

Wielu Dalitów szukało moralnego wsparcia w chrześcijaństwie, jako religii otwartej dla wszystkich klas i ras, jednak nowe wyznanie nie zmieniało ich życia i nie dawało nadziei na lepsze życie dla ich dzieci. Kult Bogini Języka Angielskiego ma to zmienić. Ruszyły już prace, aby w Banka wznieść świątynię Nowej Bogini.

Bogini jak Statua Wolności

Wygląd bóstwa (bogini przedstawiona została za pomocą dwumetrowego odlewu z brązu) przedstawia oczekiwania jego wyznawców. Bogini ma wiernym pomóc w wspinaniu się po drabinie społecznej i gospodarczej. Posąg przypomina nieco nowojorską Statuę Wolności.

- Ona jest symbolem odrodzenia Dalitów - wyjaśnia twórca nowego kultu, Chandra Bhan Prasad, w wywiadzie udzielonym w połowie lutego br. serwisowi informacyjnemu BBC. - Bogini trzyma w prawej ręce pióro demonstrując, że nie jest analfabetką. W lewej ręce trzyma konstytucje Indii, która dała Dalitom równe prawa. Bogini stoi na komputerze, co symbolizuje, że będziemy uczyć się języka angielskiego dla naszego rozwoju, byśmy stali się wolni na wieki. Ubrana jest w stylu zachodnim, na głowie ma kapelusz. To symbol buntu, odrzucenia tradycyjnego stroju związanego z systemem kastowym.

Świątynia Bogini Języka Angielskiego ma przyciągnąć tłumy Dalitów, a kult ma ich skłaniać do nauki języka angielskiego i korzystania z wszelkich form edukacji.

Kult Języka Angielskiego

Wieś Banka, to wioska według norm indyjskich, nie europejskich. Mieszka w niej ok. 20 tys. osób, z czego Dalici stanowią prawie połowę. Nowy kult został tam przyjęty entuzjastycznie i wyzwala w ludziach silne emocje.

- Język angielski jest dziś najważniejszym z języków używanych w Indiach. Jest językiem uniwersalnym, którym można porozumieć się w każdym ze stanów Indii zamieszkałych przez różne ludy - tłumaczy Chandra Bhan Prasad. - Poza tym jeśli chcesz być lekarzem, inżynierem lub nauczycielem, musisz znać angielski. Także jeśli chcesz mieszkać w mieście, to nie przetrwasz tam bez angielskiego.

Kult Bogini Języka Angielskiego pokazuje, w jaki sposób i z jakich przyczyn mogą powstawać ruchy religijne. Metafizyka łączy się tu z kwestiami socjalnymi i ochroną godności człowieka. Tak, jak 2 tysiące lat temu, gdy powstawało chrześcijaństwo. Bo ta religia również tworzyła się, jako ruch wykluczonych - niewolników, służących i ubogich rzemieślników podległych starożytnemu Rzymowi.

Tadeusz Oszubski

MWMedia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy