Memy - internetowe pasożyty w naszych głowach

Jeszcze kilka lat temu nie istniały w ogóle, dziś dzięki internetowi zalewają świat, czają się dosłownie wszędzie i podświadomie infekują nasze mózgi. Memy - co to takiego i skąd się wzięły? Postaramy się wam pokrótce wytłumaczyć.

Sama nazwa "mem" pochodzi od greckiego słowa "mimesis" i oznacza naśladownictwo. Jest także najmniejszą jednostką informacji kulturowej. Naukowe teorie mówią, że memy odnoszą się do powielania zjawisk i informacji kulturowych, które obserwujemy w otaczającym nas świecie. Niektórzy badacze memetyki twierdzą nawet, że memy to swoiste pasożyty w naszych głowach, których niezmiernie trudno się pozbyć.

Nasze mózgi zarażane memami, atakującymi nas z zewnątrz, rozpowszechniają je podświadomie i infekują innych. Przykład? Choćby nucona przez nas piosenka, zasłyszana wcześniej w radio. Gdy zanuci ją też kolega z pracy, z którym siedzimy w jednym pokoju, znaczy że został zarażony memem!

Podobnie jest z memami internetowymi, z tym że rozprzestrzeniają się one przez sieć www. Wystarczy głupi obrazek, raz puszczony przez kogoś w obieg. Gdy podchwycą go inni i przekażą swoim znajomym, narasta lawina. To istny fenomen, ale memy potrafią rodzić się z dnia na dzień, a tempo ich przybywania jest wręcz niesamowite.

Co jeśli nie spędzamy w internecie wielu godzin dziennie, śledząc miejsca, gdzie najczęściej się one powjawiają? Nic straconego. Z pomocą w zrozumieniu memów przychodzą nam strony katalogujące memy, wyjaśniające ich znaczenie i opisujące pochodzenie. My co prawda nie zamierzamy opisywać wam tysięcy memów z całego świata, ale zebraliśmy dla was te najważniejsze i najpopularniejsze. Dziś prezentujemy 10 najbardziej znanych memów z internetowych komiksów (Rage comic).


1. Forever Alone


Z angielskiego "Na zawsze samotny". Mem narodził się w 2010 roku. Symbolizuje samotność, smutek i rozczarowanie życiem. Postać Forever Alone to człowiek permanentnie opuszczony. Nie ma dziewczyny, na facebooku nikt nie zaprasza go do znajomych, a gdy dostaje SMS-a, to jest to najczęściej wiadomość od operatora ponaglająca do zapłaty zaległego rachunku...

Reklama



2. Trollface


Czyli po prostu twarz trolla. Powstały w 2008 roku mem obrazuje trolla, czyli internetowego chuligana. Osobę, która ogromną satysfakcję czerpie z wywoływania kłótni na czatach, forach i grupach dyskusyjnych. W komiksach postać przyjmuje "trollface" w momencie, gdy celowo robi komuś na złość.

3. Me gusta


Po Hiszpańsku oznacza "podoba mi się" albo "lubię to". Mem z 2010 roku używany najczęściej w sytuacjach, gdy okazujemy aprobatę, czy też akceptację dla jakiegoś zjawiska. Choć w swoich początkach wyrażał upodobanie dla dziwnych, a nawet perwersyjnych sytuacji, które jednocześnie nas krępowały i zachwycały.



4. Y U NO


Istniejący od dwóch lat mem ma swoje korzenie w mandze "Gantz" z 2000 roku. Okazuje w sposób roszczeniowy zaskoczenie i oburzenie postawą innej osoby. "Y U NO" oznacza w języku angielskim (choć napisane bez zachowania zasad gramatyki i ortografii) "Dlaczego ty nie?". Pierwszym i najbardziej znany z całej serii "Y U NO" był mem z frazą: "Napisałem do ciebie. Dlaczego nie odpisujesz na mojego SMS-a?!".



5. Twarz Yao Minga / Bitch please


Tutaj na mema przerobiona została twarz znanego chińskiego koszykarza, Yao Minga uwieczniona podczas jednej z konferencji prasowych z jego udziałem. Mem pokazuje jego szyderczą reakcję na czyjąś wypowiedź. "Bitch please" to zaś trudny do przełożenia na język polski zwrot, oznaczający ripostę w stylu "Ależ bredzisz", "Przestań gadać głupoty", albo po prostu "Proszę cię...".



6. Not Bad / Twarz Obamy


Stosunkowo "świeży" mem, bo pochodzący z maja 2011 roku. Przedstawia twarz Barracka Obamy, podczas wizyty w Pałacu Buckingham. Zdjęcie zrobione przez fotoreportera agencji Reuters zostało przerobione na potrzeby komiksu i szybko zyskało nazwę oraz znaczenie. "Not Bad meme" oznacza stonowaną, choć pozytywną reakcję na coś, co przekroczyło nasze oczekiwania.



7. Rage Guy / FFFFFUUUUU!


Mem który zadebiutował w 2008 roku i podobnie jak wiele innych został narysowany w programie graficznym Microstoft Paint. Obrazuje wściekłość, nagły niekontrolowany napad złości z powodu czegoś, co właśnie się wydarzyło. Zdenerwowany mem głośno przy tym wykrzykuje "FFFUUUUU". Słowo w języku angielskim nie istnieje, ale po dodaniu do niego dwóch liter, zyskuje jakiś sens.



8. Okay Guy


Jest to nieco depresyjna postać. Przedstawia smutną, zrezygnowaną twarz osoby, pogodzonej ze swoim smutnym losem. To mem uległy, bez krzty asertywności. Woli zgodzić się na coś, czego tak naprawdę nie chce, niż walczyć o swoje.



9. F*ck Yeah


Dwuletni mem, który wyraża nasze chwile triumfu, czy małe zwycięstwa. Postać dośc pewna siebie, zadowolona z własnych osiągnięć. "F*ck yeah" nie będziemy tłumaczyć dosłownie, ale oznacza to mniej więcej "O tak!"



10. True story


Z angielskiego "Prawdziwa historia". Mem przedstawiający osobę trzymającą w dłoni kieliszek wina, wypowiadającą tę właśnie kwestię. Najczęściej używany jest jako pointa komiksu, mająca uwiarygodnić całą historię. Pierwowzór mema, to bohater serialu "Jak poznałem twoją matkę", Barney Stinson.

-----
Znacie już dziesięć najważniejszych memów ostatnich lat. Jeśli macie wrażenie, że o jakimś zapomnieliśmy - przypomnijcie nam o tym w komentarzu. Piszcie też do nas o swoich kandydatach do drugiej części naszego zestawienia, w którym umieścimy pozostałe, już niekomiksowe memy królujące w internecie.









INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mem | Memy | Internet | kultura | t-shirt | Barack Obama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy