Reklama

Dzień Świętego Patryka to nie tylko piwo...

Dzień Świętego Patryka to święto narodowe Irlandii. Choć korzenie święta tkwią w tradycji chrześcijańskiej i patron do miłośników alkoholu nie należał, to dziś na jego cześć 17 marca przelewają się hektolitry złocistego trunku na całym świecie...

Dzień Świętego Patryka to niezwykle dobry okres dla irlandzkich browarów. Tradycja święta nakazuje bowiem, aby trójlistną koniczynę podlać w tym dniu irlandzkim piwem. Niezwykłą popularnością w tym dniu cieszy się również zielone piwo, który można uzyskać po dodaniu do piwa niebieskiego barwnika, np. likier curacao.

Reklama

Piwo w takiej formie piją jednak głównie turyści, którzy w tym dniu czują się Irlandczykami. Rozpowszechnione ono zostało przez potomków irlandzkich emigrantów, którzy osiedlili się w Stanach Zjednoczonych. Rodowici mieszkańcy wyspy wybierają raczej tradycyjnego Guinnessa lub whiskey, która w tym dniu napełnia szklankę zwaną "dzbanem Patryka".

Nie samym trunkiem jednak żyje Irlandczyk. Dzień Świętego Patryka świętuje się również odpowiednią strawą. Choć święto przypada w okresie Wielkiego Postu, to jednak nie brakuje tu sytych potraw.

Dzień zaczyna się od "Ulster Fry", czyli irlandzkiego śniadania, które dla niejednego może stanowić nie lada wyzwanie. Już od rana czeka bowiem smażony bekon, wieprzowe kiełbaski, jaja sadzone lub jajecznica, pieczony pomidor, white lub black pudding (czyli kaszanka), hash brown (placek ziemniaczany smażony na głębokim tłuszczu).

Na tym jednak dzień się nie kończy. Gdy uda nam się strawić takie śniadanie czas na irlandzki gulasz przygotowywany z baraniny lub jagnięciny. Dodatek do niego stanowią często ziemniaki podawane w różnej formie.

Do popularnych dań z ziemniaków należy champ, przyrządzane z tłuczonych ziemniaków i cebuli lub colcannon, który stanowi połączenie rozdrobnionych ziemniaków z posiekanymi liśćmi kapusty lub jarmużu. Dla tych, którzy znajdą jeszcze miejsce w żołądku czeka deser - barmbrack, czyli drożdżowy placek z bakaliami.

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje