Reklama

​W Indiach znajdują coraz więcej złotych żółwi. Co się dzieje?

W lipcu zeszłego roku - pierwszy, w październiku - kolejny, w tym roku nadal znajduje się w Indiach złote żółwie. Przed setkami lat pewnie stałyby się zwierzętami czczonymi. Teraz naukowy potrafią to wyjaśnić.

W Indiach nie brakuje zwierząt obdarzanych czcią czy uważanych za święte. Teoretycznie powinno to pomagać w ich ocaleniu, ale w rzeczywistości zmiany środowiska, gęstość zaludnienia i antropoopresja są silniejsze niż religia - tak jest np. z kultem, jakim otacza się słonie indyjskie, kobry indyjskie, langury hulmany (czarnolice małpy stanowiące wcielenie boga Hanumana) i innymi zwierzętami, które w Indiach giną.

Świat spoczywa na grzbiecie żółwia

Dotyczy to także wielu gatunków żółwi. A przecież w hinduizmie nosząca na grzbiecie cały świat Akupara jest właśnie ogromnym żółwiem. Z kolei ogromny żółw Kurma to jeden z awatarów Wisznu. Żółw to dla Hindusów symbol - jego plastron pokazuje świat ziemski, a karapaks to domykający go świat niebiański.

Reklama

A jednak z 28 gatunków lądowych i słodkowodnych żółwi ponad połowa to gatunki zagrożone wymarciem. 15 z nich znajduje się w czerwonej Księdze, a Indie zajmują trzecie miejsce na liście krajów o największej liczbie zagrożonych gatunków żółwi na świecie po Chinach i Wietnamie. Te prastare gady zabijane są dla mięsa, skorupy i cudownych ponoć właściwości różnych części ich ciała, a także odławiane do hodowli domowych.

Jednym z zagrożonych gatunków jest skrytonóg cętkowany, jeden z trzech gatunków azjatyckich żółwi słodkowodnych z rodzaju Lissemys. To zwierzęta o dość miękkich skorupach i ciałach o luźnej skórze. Żyją w rzekach i jeziorach Indii, Bangladeszu, Pakistanu, Birmy i Sri Lanki. Mają ochronne barwy w kolorach brunatnych i oliwkowych.

Skrytonogami są coraz częściej znajdowane w Indiach żółwie o nietypowym, żółtym czy wręcz złotym kolorze. Pierwszego takiego osobnika wyłowiono niedaleko Bhubaneswar w stanie Orisha na wschodzie kraju w lipcu zeszłego roku. Wydawało się to jakimś ewenementem, ale przez kolejne miesiące takich złotych żółwi odnaleziono w Indiach kilka.

Ich złoty kolor w dawnych czasach z pewnością mógłby doprowadzić do sytuacji, w której zaczęłyby być czczone. Dzisiaj skrytonogi cętkowane są w Indiach łapane i zabijane dość masowo, a ich liczba spada także z powodu zanieczyszczenia wód, w których żyją, zwłaszcza w gęsto zaludnionych dorzeczach Gangesu i Brahmaputry.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz! 

Skrytonóg cętkowany ginie

W 1975 roku na wniosek Bangladeszu umieszczono go w konwencji CITES regulującej handel dzikimi zwierzętami. Ten słodkowodny żółw jest dość duży, w związku z czym dostarcza sporo mięsa tym, którzy na niego polują. Wybierane są też jego jaja.

Złoty kolor widywany coraz częściej u żółwi wskazuje na to, że sprawa jest poważna.

Zdaniem naukowców bowiem, mamy co czynienia z leucyzmem, który polega na małej ilości melanin w organizmie. Melaniny to pigmenty, które występują normalnie w skórze zwierząt czy ludzi. To np. eumelanina, czyli barwnik czarnobrązowy oraz feomelanina o zabarwieniu żółtoczerwonym.

Całkowity brak melanin powoduje albinizm, a ich niedobór to właśnie leucyzm - osobniki leucystyczne są zawsze jaśniejsze niż ich odpowiedniki, które pigmenty mają. Te skrytonogi to leucustyczne odmiany swego gatunku, które w przyrodzie Indii trafiają się coraz częściej prawdopodobnie z powodu niedoborów genetycznych. Leucyzm jest bowiem wrodzony, dziedziczony z genami. W sytuacji, w której osobników danego gatunku jest dostatecznie dużo, nie jest przekazywany zbyt często - leucystyczne zwierzęta mają mniejsze szanse na znalezienie partnera, za to większe na trafienie na obiad drapieżnika.

A melaniny chronią organizm przed promieniowaniem UV i są przez nie pobudzane. Jeżeli ich brakuje, takie zwierzęta są bardziej podatne na zgubne skutki promieniowania ultrafioletowego, wchodzącego w skład promieni słonecznych. W wypadku zlanych słońcem Indii to szczególnie ważne i pokazuje, że ten gatunek jest w gorszej kondycji niż myśleliśmy.

Radosław Nawrot

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje