Reklama

Ukrzyżowanie Jezusa: Zagadka najsłynniejszej egzekucji świata

Co naprawdę stało się tego dnia? (kadry z filmu "Pasja") /LONDON FEATURE/East News /East News

Dlaczego ciało Chrystusa nacierano wonnościami?

Według biblijnych przekazów Jezus został po śmierci natarty mirrą i aloesem. Intensywnie pachnące substancje miały neutralizować zapach rozkładających się zwłok. A może pełniły też inną funkcję?

Reklama

Według niektórych hipotez Jezus jedynie zemdlał na krzyżu. Aromat ziół miał wyrwać go z letargu, dzięki czemu mógł wyjść z grobu o własnych siłach.

Jak długo można wytrzymać na krzyżu?

Amerykański patolog Frederick Zugibe przez wiele lat prowadził niezwykły projekt – wieszał ochotników na krzyżach. Kontrolował ich oddech, mierzył puls i badał siły oddziałujące na ciała.

Dla wszystkich „skazańców” tortury ukrzyżowania już po godzinie stawały się nie do zniesienia, mimo iż byli oni „tylko” zawieszeni, a nie przybici gwoździami.

Co się dzieje, gdy krew staje się zbyt gęsta?

Izraelski lekarz Benjamin Brenner jest przekonany, że Jezus zmarł na skutek zatoru płucnego. Dochodzi do niego, kiedy skrzep krwi wędruje z nóg lub miednicy do płuc i blokuje jedną z tętnic.

Według Nowego Testamentu Chrystus przez 12 godzin przed śmiercią niczego nie jadł ani nie pił, a na dodatek był bity. W efekcie jego krew zgęstniała i pojawił się zakrzep, który następnie spowodował niedrożność płuc.

Na tropie stygmatów

Podobno na świecie żyje obecnie około 25 stygmatyków. Krwawią z dłoni, stóp i czoła, mimo że nie odnieśli żadnych ran. Jedną z takich osób był ojciec Pio, u którego podczas modlitwy pojawiły się krwawe stygmaty.

Katolicy uważają to za cudowne objawienie. Jednak niektórzy lekarze sądzą, że jest to reakcja organizmu związana z histerią na tle wiary lub zaburzeniami osobowości. Jak jest naprawdę?

Jakich informacji może dostarczyć płótno?

W roku 1995 naukowcy przeprowadzili badania DNA śladów krwi znajdujących się na Całunie Turyńskim, w który Jezus miał zostać owinięty po śmierci.

Wynik: plamy pochodzą sprzed 1300–3000 lat i jest to krew mężczyzny. Wcześniej zidentyfikowano grupę krwi jako AB – występuje ona jedynie u ok. 4% populacji, jednak u Żydów pojawia się znacznie częściej...

Świat Tajemnic

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Jezus | ukrzyżowanie | golgota

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje