Tajemnica lasów Idaho: Wielka szachownica widoczna tylko z kosmosu

​Leśne tereny stanu Idaho od lat słyną wśród Amerykanów ze swojej urody, pięknych krajobrazów i dzikiej natury. Od niedawna zyskały jeszcze większą popularność z innego powodu i to na całym świecie. Wszystko za sprawą przypadkowego zdjęcia z kosmosu. Ujęcia z satelity pokazały, że prawdopodobnie od prawie 200 lat nikt nie był świadomy tego, że wspomniane lasy tworzą wielką, naturalną szachownicę.

Wiele przedziwnych widoków jest dla nas zupełnie niedostępnych, kiedy stoimy na ziemi. Jednak umiejętność wznoszenia siebie i innych obiektów w powietrze dała człowiekowi możliwość obserwowania takich właśnie rzeczy.

Kiedy pracownicy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeglądali wykonane rutynowo zdjęcia okolicy wzgórza Whitetail w hrabstwie Bonner w jednym z północnych stanów USA, Idaho, nie spodziewali się ujrzeć czegoś takiego. Las rosnący wokół rzeki Priest układa się tam w niemal idealną szachownicę, stworzoną z drzew posadzonych w bardzo specyficzny sposób.

Reklama

Najprawdopodobniej jest to efekt techniki gospodarowania terenami leśnymi wprowadzonej tam już w XIX wieku. Takie "modelowanie" lasów miało na celu uniknięcie deforestacji, jako że wycinka drzew była tutaj dość intensywna. Wynikało to też z potrzeby zaznaczenia w wyraźny sposób terenów należących do konkretnych instytucji i firm.

W tamtych czasach ziemie należące dzisiaj do stanu Idaho były dopiero włączane przez Amerykanów do świeżo powstałego państwa. Dzielenie lasów na parcele o powierzchni jednej mili pozwalało na pozyskiwanie drewna bez całkowitego niszczenia ekosystemu.

Według ekspertów z Ziemskiego Obserwatorium NASA jaśniejsze "pola szachownicy" tworzą młodsze, nieco mniejsze drzewa pokryte na zdjęciu śniegiem. Ciemniejsze to miejsca ze starymi, nietkniętymi częściami wiekowego lasu.

Rzeka Priest stanowiła niegdyś ważny kanał tranzytowy służący do transportu wycinanego w okolicy drewna. Pod koniec lat 60. została jednak uznana za część rezerwatu przyrody i od czasu jest pod ochroną, co oznacza, że została całkowicie wyłączone z użytku przemysłowego.

Metoda szachownicy do dzisiaj cieszy się dużą popularnością w przemyśle drzewnym. Pozwala bowiem na zdobycie drewna z jednoczesnym zachowaniem dużych połaci lasu. Jest to o wiele lepszy sposób niż proste, bezmyślne wycinanie wszystkiego w zasięgu wzroku bez zwracania uwagi na długoterminowe konsekwencje. Dzięki zdjęciom satelitarnym podobne widoki można zaobserwować w innych częściach świata, ale szachownica znad rzeki Priest w stanie Idaho jest zdecydowanie numerem jeden.

***Zobacz także***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Kosmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy