Reklama

Szósty Zmysł odnaleziony? Tajemnicza aktywność ludzkiego mózgu

Naukowcy twierdzą, że możemy posiadać więcej niż pięć zmysłów /123RF/PICSEL

​Pozwalają nam odbierać bodźce z otoczenia, widzieć, słyszeć i czuć. Choć już od dawna podejrzewa się, że mamy ich więcej niż pięć, to nadal hasło "szósty zmysł" kojarzy się ze zjawiskami paranormalnymi. Naukowcy mówią jednak, że prawdopodobnie takie coś istnieje i nie ma nic wspólnego z filmami science-fiction.

Reklama

Każdej wiosny chmary ptaków wracają do swych legowisk po kilku miesiącach zimowania w ciepłych krajach. Skąd wiedzą, w gdzie lecieć? Dzięki pewnej tajemniczej umiejętności. Ale nie tylko ptaki ją posiadają. Korzystają z niej także nietoperze, pszczoły, wilki czy niedźwiedzie.

To wyczuwanie pola magnetycznego Ziemi w celach nawigacyjnych.

Reklama

Dotychczas sądzono, że ludzie w ogóle nie wykształcili takiej umiejętności i musieli stworzyć inne narzędzia do odnajdywania kierunków. Ekipa badaczy kierowana przez geologa Josepha Kirschvinka i neurologa Shina Shimojo twierdzi, że jest inaczej.

Według nich ludzki mózg potrafi odczytywać zmiany w polu magnetycznym. Wykazuje reakcje na jego obecność. Ma ponoć zdolność gromadzenia i przetwarzania bodźców odbieranych przez receptory magnetyczne. Sęk w tym, że nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo w żaden sposób nas o tym nie informuje.

Pole elektromagnetyczne Ziemi generowane jest przez prądy powstające wraz z ruchem obrotowym rozgrzanego żelaza w jądrze naszej planety. Prądy te pomagają między innymi ptakom odnaleźć drogę do domu.

Naukowcy stworzyli symulację ziemskiego pola magnetycznego w specjalnej komorze, w której przebywali badani podpięci do specjalnej aparatury. Badacze starali się w miarę możliwości jak najlepiej odizolować pomieszczenie od faktycznych fal magnetycznych Ziemi i odtworzyć je wewnątrz. Przy okazji podpięli ludzi przebywających w środku do encefalografu, badającego aktywność ich mózgu.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje