Reinkarnacja pod hipnozą

Naukowcy z Holandii przeanalizowali związek pamięci człowieka ze zjawiskiem reinkarnacji.

Reinkarnacja, to wiara, że ludzka dusza po śmierci wraca na Ziemię wcielona w nowo narodzonego człowieka. Dusza może też wcielać się w zwierzęta, a nawet w rośliny. Rodzaj wcielenia zależy od uczynków popełnionych w poprzednich żywotach. O reinkarnacji mówili niegdyś

Pitagoras, Platon i mistycy z kręgu gnozy.

Obecnie koncepcja ta jest najbardziej rozpowszechniona w Indiach, związana z religiami takimi, jak hinduizm, dżinizm, sikhizm i buddyzm. Teraz za zjawisko reinkarnacji zabrali się naukowcy.

Reklama

Zespół holenderskich ekspertów z uniwersytetu w Maastricht przeprowadził serię eksperymentów i analizy zachowań dużej grupy ludzi wierzących, że

żyli już wcześniej w innych wcieleniach.

Część testów przeprowadzono w stanie hipnozy. Ustalono wtedy, że ludzie wierzący w swe poprzednie wcielenia, są bardziej podatni na popełnianie specyficznych błędów pamięciowych. Błędy w funkcjonowaniu pamięci, według ekspertów, świadczą o niemożności poprawnego identyfikowania źródeł zapamiętanych informacji. Co za tym idzie, sprawiają, że popełniające takie błędy osoby znacznie łatwiej uznają fałszywe informacje za prawdziwe.

Według analiz holenderskich badaczy, właśnie ta podatność jest odpowiedzialna za wiarę w reinkarnację. Eksperci nie badali jednak przypadków osób "reinkarnowanych", opisanych przez media i badaczy paranormaliów.

Tadeusz Oszubski

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: zjawisko | naukowcy | reinkarnacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy