Reklama

​Pole magnetyczne Ziemi: Poznaliśmy odpowiedź na najbardziej nurtujące pytanie

Co dzieje się z północnym biegunem magnetycznym Ziemi? /123RF/PICSEL

Co dzieje się z polem magnetycznym naszej planety? Po latach badań i domysłów naukowcy wreszcie potrafią wytłumaczyć to, co do tej pory uznawaliśmy za niewytłumaczalne.

Reklama

Północny biegun magnetyczny zmienia swoją lokalizację i znacząco przesunął się w stronę Europy. Od 1830 r. przewędrował on o blisko 2300 kilometrów z rejonów Kanady w stronę Syberii. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadają autorzy badań opublikowanych w magazynie naukowym "Nature Geoscience". 

"Odkryliśmy, że pozycja północnego bieguna magnetycznego jest uzależniona od dwóch wielkich mas stopionego żelaza poruszających się w ziemskim jądrze - jednego pod Kanadą, a drugiego pod Syberią". 

Reklama

"Można powiedzieć, że walczą one ze sobą o dominację, czego efektem jest przesuwanie się pozycji bieguna w stronę zwycięzcy" - powiedział o trwającej od wieków podziemnej wojnie dr Phil Livermore z University of Leeds na antenie BBC 4. 

Już na początku zdradziliśmy, kto obecnie jest faworytem na półkuli północnej. Należy jednak dodać, że biegun magnetyczny w stronę Syberii przesuwa się o ok. 40 - 50 kilometrów rocznie. 

W skali całej planety może wydawać się, że to niewiele. Jednak zmiana ta powoduje, że konieczne są stałe i częste aktualizacje urządzeń korzystających z technologii GPS - między innymi naszych smartfonów.

"To dlatego biegun przeniósł się ze swojej historycznej pozycji - należącej do dzisiejszej Kanady części Arktyki - i przekroczył linię zmiany daty (wzdłuż południa 180 stopni - red.). Rosja wygrywa tę wojnę o terytorium" - podsumował z uśmiechem naukowiec.

***Zobacz także***

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: pole magnetyczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje