Ten film zrobił na internautach wrażenie. Nieduże zwierzątko podobne do myszy w iście sprinterskim tempie biegnie po śniegu. To jednak nie jest mysz. To ryjówka, która żyje w innym, alternatywnym dla nas świecie.
Niestrudzonego śnieżnego wędrowca można zobaczyć na filmie opublikowanym przez Nadleśnictwo Piwniczna w powiecie nowosądeckim, w Małopolsce. Maleńkie zwierzę biegnie po śniegu w takim tempie, że aż trudno podążyć za nim wzrokiem. Jest nie tylko szybkie, ale żyje w świecie dla nas niedostępnym. W świecie, w którym czas i przestrzeń wyglądają inaczej.
To ryjówka aksamitna (Sorex araneus), jeden z najmniejszych polskich ssaków. Osiąga ona ledwie 7 cm długości ciała plus nieduży ogon, waży 5 do 10 gramów. Mniejsza od niej w Polsce jest jej krewniaczka, ryjówka malutka. Ten najmniejszy polski ssak osiąga wagę ledwo 3 gramów, a jej ciało mierzy ledwie 4 cm długości.
Te zwierzątka bez problemów zmieszczą się w zamkniętej dłoni, a ryjówka malutka jest niemal dwukrotnie mniejsza od myszy domowej.
Nieduże rozmiary budzą zainteresowanie, ale jeszcze bardziej niesamowite jest tempo, w jakim ryjówka się porusza czy to w śniegu, czy na jakiejkolwiek innej powierzchni. To zwierzę pędzi niczym ekspres i takie jest także tempo jej życia.
Żadne inne zwierzę nie ma go wyśrubowanego do takiego poziomu. Metabolizm ryjówek jest zawrotny i sprawia, że ssaki te w zasadzie całe życie spędzają na poszukiwaniu pokarmu. Nie jest to łatwe, zwłaszcza zimą, bowiem ryjówki należą do owadożernych i zgodnie z nazwą, żywią się pokarmem mięsnym. Zdobyczą ryjówki aksamitnej są najczęściej owady, a także inne bezkręgowce, w tym dżdżownice, ślimaki, pająki, a nawet padlina i inne resztki.
W sen zimowy nie zapada, jest na to zbyt mała. Jej metabolizm nie zdołałby zwolnić w taki sposób, jak u chociażby gryzoni, by pozwolić jej na hibernację. To dlatego widzimy, jak przebiera nóżkami na śniegu.
Ryjówka nie zasypia, jedynie zmniejsza temperaturę ciała i to czasami znacznie. Tymczasowo potrafi zejść do poziomu kilkunastu stopni, z których wyprowadzają ja skurcze mięśni na poziomie 58 skurczów na sekundę. Dzięki temu potrafi przetrwać spore mrozy.
Jak jednak znaleźć owady czy ślimaki zimą? Ryjówka ma na to kilka sposobów.