Reklama

Nagranie z ryjówką podbija sieć. "Jest nie z tego świata"

Ryjówka żyje dla nas w zupełnie alternatywnym świecie. Dlatego każde jej pojawienie się na powierzchni jest taką sensacją! /DEA / A. CALEGARI /East News

Ten film zrobił na internautach wrażenie. Nieduże zwierzątko podobne do myszy w iście sprinterskim tempie biegnie po śniegu. To jednak nie jest mysz. To ryjówka, która żyje w innym, alternatywnym dla nas świecie.

Niestrudzonego śnieżnego wędrowca można zobaczyć na filmie opublikowanym przez Nadleśnictwo Piwniczna w powiecie nowosądeckim, w Małopolsce. Maleńkie zwierzę biegnie po śniegu w takim tempie, że aż trudno podążyć za nim wzrokiem. Jest nie tylko szybkie, ale żyje w świecie dla nas niedostępnym. W świecie, w którym czas i przestrzeń wyglądają inaczej.

Reklama

To ryjówka aksamitna (Sorex araneus), jeden z najmniejszych polskich ssaków. Osiąga ona ledwie 7 cm długości ciała plus nieduży ogon, waży 5 do 10 gramów. Mniejsza od niej w Polsce jest jej krewniaczka, ryjówka malutka. Ten najmniejszy polski ssak osiąga wagę ledwo 3 gramów, a jej ciało mierzy ledwie 4 cm długości.

Te zwierzątka bez problemów zmieszczą się w zamkniętej dłoni, a ryjówka malutka jest niemal dwukrotnie mniejsza od myszy domowej.

Nieduże rozmiary budzą zainteresowanie, ale jeszcze bardziej niesamowite jest tempo, w jakim ryjówka się porusza czy to w śniegu, czy na jakiejkolwiek innej powierzchni. To zwierzę pędzi niczym ekspres i takie jest także tempo jej życia.

Ryjówka żyje bardzo szybko

Żadne inne zwierzę nie ma go wyśrubowanego do takiego poziomu. Metabolizm ryjówek jest zawrotny i sprawia, że ssaki te w zasadzie całe życie spędzają na poszukiwaniu pokarmu. Nie jest to łatwe, zwłaszcza zimą, bowiem ryjówki należą do owadożernych i zgodnie z nazwą, żywią się pokarmem mięsnym. Zdobyczą ryjówki aksamitnej są najczęściej owady, a także inne bezkręgowce, w tym dżdżownice, ślimaki, pająki, a nawet padlina i inne resztki.

W sen zimowy nie zapada, jest na to zbyt mała. Jej metabolizm nie zdołałby zwolnić w taki sposób, jak u chociażby gryzoni, by pozwolić jej na hibernację. To dlatego widzimy, jak przebiera nóżkami na śniegu.

Ryjówka nie zasypia, jedynie zmniejsza temperaturę ciała i to czasami znacznie. Tymczasowo potrafi zejść do poziomu kilkunastu stopni, z których wyprowadzają ja skurcze mięśni na poziomie 58 skurczów na sekundę. Dzięki temu potrafi przetrwać spore mrozy.

Jak jednak znaleźć owady czy ślimaki zimą? Ryjówka ma na to kilka sposobów.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: ryjówka | nagranie | nadleśnictwo piwniczna | Sorex araneus | zwierzęta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje