Reklama

Morskie olbrzymy: Gargantuiczne bestie z błękitnych odmętów o rozmiarach ciężarówek

W oceanicznych głębinach kryją się prawdziwi wodni giganci /Reinhard Dirscherl\ullstein bild /Getty Images

Gwałtowność dzikich ruchów uzbrojonej w długi, przypominający miecz dziób ryby uniemożliwia łowiącemu ucieczkę z krzesła. Marliny pasiaste są jednymi z najbardziej spektakularnych ryb. 

Reklama

Ich ciało, osiągające długość do czterech metrów, to napędzana mięśniami perfekcyjna maszyna rozwijająca prędkość co najmniej kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Chociaż za najszybszą rybę świata uchodzi bliski krewniak marlina pasiastego - makaira czarna, zwana też czarnym marlinem. Ta w krótkotrwałym sprincie osiąga około 130 km/h. 

Diabeł morski (Manta). Rozmiar: do 9 metrów. Waga: do 1000 kilogramów

Diabły morskie są sprytne. Spośród wszystkich ryb to one mają jeden z największych mózgów w stosunku do wielkości ciała, dzięki czemu dokładnie wiedzą, kto może być dla nich przydatny. To ważne, gdy ma się ciało, którym można by spokojnie przykryć dwie luksusowe limuzyny. 

Siedem gatunków ryb wargaczowatych dzieli sobie olbrzyma na coś w rodzaju sektorów, zanim będzie mogło uwolnić go od pasożytów i martwej tkanki. Jedne z nich czyszczą wyrostki filtracyjne, inne brzuch, jeszcze inne wyspecjalizowały się w dbaniu o świeże rany powstałe np. na skutek ugryzienia rekina. 

Diabły morskie przez całe swoje życie pływają, bez przerwy, przypuszczalnie nawet do 40 lat. Już krótki postój skończyłby się dla nich śmiercią na skutek uduszenia - te olbrzymy potrafią oddychać tylko biernie. 

Co to znaczy? Że woda, z której pobierają tlen, może przepływać przez ich skrzela wyłącznie podczas ruchu. Jednocześnie zwierzę to szeroką na metr gardzielą przeczesuje morze i odfiltrowuje jedzenie - plankton i małe ryby.

Świat Wiedzy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje