Reklama

​Mają 2500 lat! Znaleźli 13 sarkofagów w doskonałym stanie!

Na tę chwilę potwierdzono 13 sarkofagów. Możliwe, że nienaruszonych trumien jest jeszcze więcej! /Twitter

Niezwykłym odkryciem - i to w niecodziennym stylu - pochwaliło się egipskie Ministerstwo Turystyki i Zabytków. Mowa aż o 13 nigdy nie otwieranych sarkofagach, które znaleziono w Sakkarze. Co mogą skrywać ich wnętrza?

Reklama

Według wstępnych szacunków zdobione trumny wraz z ich zawartością mogą mieć aż 2500 lat. Archeolodzy natknęli się na nie w liczącym aż 11 metrów głębokości szybie pochówkowym. To niewątpliwie jedno z najważniejszych i najcenniejszych odkryć na terenie Egiptu w ostatnich latach.

Reklama

Sakkara będąca nekropolią Memfis, jednego z najważniejszych miast starożytnego Egiptu, stał się miejscem spoczynku nie tylko dla rządzących i wyższych urzędników, ale także zwykłej ludności zamieszkującej te tereny na setki lat przed narodzinami Chrystusa.

Na tę chwilę zespół badaczy, który natknął się na sarkofagi nie zdradził, czyje szczątki mogą znajdować się w ich wnętrzach. Potwierdzili jednak, że mamy do czynienia z naprawdę rzadkim odkryciem - trumny zachowane są w tak dobrym stanie, że nawet niektóre kolory farby naniesione na drewnianą powierzchnię trumien pozostały nienaruszone!

To jeszcze nie wszystko. Według badaczy w odkrytym przez nich szybie może znajdować się więcej niż 13 sarkofagów. Już zapowiedziano kontynuację wykopalisk, podobnie jak starania w celu ustalenia tożsamości pochowanych w tym miejscu Egipcjan. Władze i sami naukowcy podkreślają, że badania pomogą w lepszym zrozumieniu starożytnych zwyczajów związanych z pochówkiem.

Na koniec kilka słów o ciekawej kampanii promocyjnej towarzyszącej temu odkryciu. Na powyższym filmie, opublikowanym przez ministra ds. zabytków Khaleda al-Ananiego, widzimy kilka migawek z samych wykopalisk w akompaniamencie podniosłej, przywodzącej na myśl filmy przygodowe, muzyki oraz... zapowiedź kolejnych ogłoszeń dotyczących wykopalisk. Zupełnie jak na zwiastunach kinowych nowości! 

Władzom trudno się dziwić - w ten sposób próbują na nowo zainteresować świat tym, co ciekawego można zobaczyć w słynącym z piramid i palącego słońca kraju. Kolejne szczegóły dotyczące znaleziska z Sakkary, które według zapowiedzi poznamy "na dniach" mogą w tym tylko pomóc...

***Zobacz także***

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Egipt | mumie | znalezisko | sarkofagi | Sakkar | Memfis

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje