Reklama

Kawa pomoże kobiecie, ale nie mężczyźnie

W stresie, i kiedy wymagana jest współpraca z innymi, kawa usprawnia funkcjonowanie poznawcze kobiet. U mężczyzn upośledza działanie pamięci i spowalnia podejmowanie decyzji.

Reklama

- Na wielu spotkaniach, na których podejmowane są decyzje, gros grupy stanowią mężczyźni. Ponieważ kofeina jest powszechnie spożywana na całym świecie, globalne skutki mogą być potencjalnie katastrofalne - przekonuje psycholog dr Lindsay St Claire z Uniwersytetu Bristolskiego.

Reklama

Co robi z człowiekiem kawa?

Naukowcom zależało na ustaleniu, co dzieje się z ciałem i zachowaniem już zdenerwowanego człowieka, np. uczestniczącego w ważnym zebraniu, który dodatkowo napije się jeszcze kawy.

Brytyjczycy zebrali grupę 64 kobiet i mężczyzn i połączyli ich w jednopłciowe pary. Każda para miała wykonać szereg zadań, w tym przeprowadzić negocjacje, ułożyć puzzle i pogimnastykować pamięć.

Ochotników poinformowano, że na końcu wystąpią publicznie, relacjonując uzyskane wyniki. Połowie par podano kawę bezkofeinową, reszta piła zwykłą kawę.

Kawosze myślą wolniej

Zespół psychologów zauważył, że wyniki uzyskiwane przez mężczyzn w testach pamięciowych były znacznie gorsze, gdy raczyli się zwykłą "małą czarną". By dokończyć układanie, potrzebowali dodatkowych 20 sekund.

W odróżnieniu od nich kobiety spożywające kofeinę były w stanie uporać się z puzzlami o 100 sekund szybciej od przedstawicielek grupy bezkofeinowej.

Kopalnia Wiedzy

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: decyzje | funkcjonowanie | współpraca | kawa | mózg | myślenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje