Reklama

"Jaszczuroludzie" czy już reptilianie: Jak dużo wspólnego mamy z gadami?

Amerykańscy naukowcy odkryli u ludzkich płodów "jaszczurze mięśnie" /Agoes Rudianto/Anadolu Agency /Getty Images

​Jedna z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej niedorzecznych teorii spiskowych mówi o tym, że światem rządzi rasa reptilian, którzy w zależności od wersji wyszli z wnętrza Ziemi albo przybyli z kosmosu. Odkrycie amerykańskich badaczy zaciekawi więc zapewne nie tylko miłośników nauki, ale także zwolenników tej światowej intrygi. Okazuje się, że ludzie posiadają tak zwane "jaszczurze mięśnie" - identyczne jak u jaszczurek.

Dla tych, którzy obawiają się wywodów rodem z nawiedzonych kanałów domorosłych vlogerów odkrywających w swoim salonie tajemnice tajnych stowarzyszeń kontrolujących cały świat, należy od razu zaznaczyć, że materiał ten nie ma nic wspólnego z teoriami spiskowymi.

Reklama

Nie będzie to opowieść spod znaku perhydrolu i foliowej czapki, a jedynie informacja o zadziwiającym odkryciu naukowców z Uniwersytetu Howarda w Waszyngtonie

Podczas badań nad rozwojem ludzkiego płodu zauważyli oni, że w fazie prenatalnej ludzie mają identyczne mięśnie dłoni i stóp jak... jaszczurki. 

Badacze, analizując trójwymiarowe skany ludzkich płodów od siódmego do trzynastego tygodnia życia, odkryli, iż w naszych kończynach na tym etapie wykształcają się dodatkowe mięśnie, określane jako dorsometacerpales.

Do złudzenia przypominają one te, które wciąż znajdują się u jaszczurek. Zanim przyjdziemy na świat, wchłaniają je jednak inne mięśnie, dzięki czemu cieszymy się np. większą sprawnością kciuków. 

Zdaniem naukowców tzw. jaszczurze mięśnie są jedną z najstarszych pozostałości ewolucji, które można zaobserwować w ciele człowieka.

Świat Wiedzy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje