Reklama

Inteligencja percepcyjna: Skąd się bierze fanatyzm?

Autor "Inteligencji percepcyjnej" stara się ustalić źródła i przyczyny przejawów fanatyzmu we współczesnym świecie /123RF/PICSEL

Dlaczego podobają nam się produkty reklamowane przez celebrytów? Co sprawia, że niektóre postacie cieszą się posłuchem absolutnym wśród poddanych? Aby nauczyć się lepiej interpretować to, co dzieje się wokół nas potrzebna jest inteligencja percepcyjna.

Reklama

Dr Brian Boxer Wachler na przykładzie badań naukowych i przykładów z popkultury i historii wyjaśnia, w jaki sposób nasz mózg może zmieniać interpretację własnych doświadczeń, a nawet nimi manipulować. Przytacza między innymi historię pierwszych chrześcijańskich krucjat, które uznaje się za przykłady religijnego fanatyzmu. Skąd w ogóle bierze się fanatyzm? 

Przeczytaj fragment książki "Inteligencja percepcyjna. Jak mózg tworzy iluzje i złudzenia"

Nie jest przesadą stwierdzić, że jesteśmy zewsząd bombardowani fanatyzmem. Docierają do nas informacje o radykalnych działaniach i inspirowanych religią aktach terroryzmu na całym świecie, które zachodzą z tak dużą częstotliwością i prędkością, że powoli się do nich przyzwyczajamy - czy to do strzelanin w centrach handlowych, czy do terrorystów ścinających głowy zakładnikom, czy wreszcie do samobójczych ataków w miejscach publicznych.

Ekstremizm może przyjmować wiele form, z których nie wszystkie muszą wiązać się z przemocą fizyczną czy religią (choć jest to powszechne w przypadku sekt, o czym za chwilę). Na przykład fanatyczni obrońcy zwierząt oblewają ubranych w futra celebrytów czerwoną farbą. 

Reklama

Radykalni przeciwnicy palenia protestują przeciwko każdej osobie z papierosem w ręku, nawet jeśli znajduje się w strefie dla palaczy. 

Nabuzowani uczestnicy demonstracji antywojennych zmuszają się do zbiorowych wymiotów, aby wyrazić swój sprzeciw wobec zaangażowania militarnego USA za granicą - takie zdarzenie miało miejsce w San Francisco.

Posiadanie silnych przekonań, wyrażanie i bronienie ich oraz usiłowanie (w granicach rozsądku) przekonania innych do swoich racji niekonieczne kwalifikuje się jako fanatyzm. Nie chciałbym w żaden sposób osądzać ani kategoryzować jakichkolwiek religii, przywódców religijnych czy ich wyznawców. 

Moim celem w tym rozdziale jest pokazanie, w jaki sposób inteligencja percepcyjna naraża nas na wchłonięcie przez fanatyczne światy, gdzie poglądy pozbawione są wszelkiego sensu i logiki i przeradzają się niemoralne lub niebezpieczne zachowania. I nie mówię tutaj o hordach nastolatków podłączonych na stałe do konsoli PlayStation - to jest dosłownie dziecięca igraszka w porównaniu z tym, o czym za chwilę będziemy mówić.


Fragment książki

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Inteligencja percepcyjna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje