Reklama

Gdy dzieci się zabijają...

Samobójcze próby, często kończące się śmiercią, podejmują już... 9-latki. Nieletni, co chyba oczywiste, rzadziej wybierają broń, częściej sięgają po tabletki lub sznur.

W maju 2006 roku we wsi pod Nowym Targiem znaleziono ciała dwóch nastolatek. 18-letnia Beata i 16-letnia Ania powiesiły się w starej stodole nieopodal domu jednej z nich. Przy dziewczętach znaleziono butelki po alkoholu i opakowania po środkach przeciwbólowych. Sprawę badali reporterzy emitowanych przez stację Polsat "Wydarzeń", jednak nie udało im się ustalić jednoznacznych powodów samobójstwa.

Reklama

- To były dziewczyny, które wpadły w określone towarzystwo, miały kontakt z narkotykami, a to nie było bez wpływu na ich ocenę sytuacji, postępowanie - mówił wówczas reporterowi "Wydarzeń" Jarosław Szlęk, dyrektor gimnazjum w Szaflarach.

- Dwa miesiące temu (Ania )napisała w pamiętniku, że się powiesi w Zielone Świątki. Nic jednak na to nie wskazywało, że chce to zrobić. Jakby były jakieś oznaki, to byśmy dali jakoś o tym znać rodzicom, spróbowali zareagować - zapewniał reporterów Andrzej Gąsienica, kolega Ani.

Umierają przez kolegów

W październiku 2006 życie odebrała sobie 14-letnia Ania, mieszkanka Gdańska, upokorzona przez kolegów z klasy, którzy rozebrali ją i symulowali stosunek płciowy. Dwóch sprawców znęcało się nad dziewczynką, trzeci nagrywał całe zdarzenie za pomocą telefonu komórkowego. Film szybko stał się "hitem" wśród uczniów gimnazjum. Na portalu www.trojmiasto.pl zamieszczono ostatnie słowa Ani, które ta skierowała do swojej koleżanki. Powiedziała jej, że "zabije się, bo nie zniesie tego, co ją spotkało".

W marcu 2008 z podobnego powodu samobójstwo popełnił 17-letni mieszkaniec Bytowa.

- (Koledzy) rozbierali go podobno i potem robili mu zdjęcia - tłumaczyli reporterowi RMF FM mieszkańcy miasta.

W lutym 2007 roku samobójstwo popełniła 13-letnia Marta ze Starego Wielisławia. Dziewczynka prowadziła internetowy pamiętnik (niedostępny w sieci, fragmenty pochodzą ze strony zsi.bip.um.klodzko.pl/), gdzie 3 lutego, w dniu swojego zaginięcia, zanotowała "Boże! Proszę Cię, daj mi odwagę! Daj mi odwagę, aby zakończyć życie na ziemi! Daj mi odwagę, aby raz na zawsze zakończyć wszystkie troski, cierpienia i bóle. Daj mi odwagę, żeby się zabić .Przecież sam widzisz jak cierpię codziennie. [...].Wiem, że nie raz w Ciebie zwątpiłam. Przepraszam. Teraz tylko Ty możesz mi pomóc. Tylko ty możesz mnie zaprowadzić do siebie. Obojętnie, czy to będzie niebo czy piekło...[...]."

Chłopcy zabijają się częściej

Opisane wyżej przypadki nie są odosobnione. Według najświeższych statystyk, pochodzących z 2008 roku, w tym okresie nieletni podjęli 405 prób samobójczych, z czego 196 zakończyło się powodzeniem. Ze statystyk wynika również, że częściej zabijają się chłopcy.

Potwierdza to Włodzimierz Brodniak, znawca problematyki samobójstw z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

- Chłopcy popełniają samobójstwa zakończone śmiercią około 3 razy częściej niż dziewczynki, podobnie zresztą jak w przypadku dorosłych, gdzie mężczyźni zabijają się nawet 4-5 krotnie częściej niż kobiety. Natomiast próby samobójcze występują zarówno wśród dziewczynek i kobiet około dwukrotnie częściej niż wśród chłopców i mężczyzn.

Samobójstwo 9-latków

Niepokojąco wyglądają również dane pokazujące, że próby samobójcze zdarzają się już wśród najmłodszych dzieci. W roku 2003 zabiło się dwoje 9-latków, rok później podobnie. W 2007 roku próby samobójcze podjęło troje dzieci, zmarło jedno. Brodniak tłumaczy jednak, że tak małe dzieci nie mogą ponosić pełnej odpowiedzialności za swoje czyny.

- Z punktu widzenia psychologicznego, dziecko na pewno nie jest świadome tego , co robi. Podobno świadomość śmierci kształtuje się dopiero w okolicach 7-9 roku życia, a niektórzy twierdzą, że nawet w wieku ok. 10 lat.

Poważne "błahe" problemy

- Moja córka popełniła samobójstwo w 1997 roku - opowiada 52 -letnia mieszkanka małej miejscowości w województwie śląskim. - Miała wtedy 15 lat. To było jesienią, niedawno dostała się do wymarzonego liceum. Zawsze bardzo dobrze się uczyła, zawsze. Dlatego wiedziałam, że w nowej szkole na pewno sobie poradzi. Zdaje mi się jednak, że ona w to zwątpiła. Zaczęła się załamywać każdą gorszą oceną. W listopadzie coraz więcej płakała i uczyła się, coraz mniej jadła i spała. Ale w gruncie rzeczy była optymistką, dużo mówiła o tym, że jej wysiłki zostaną nagrodzone po maturze. A jednak powiesiła się zanim skończył się pierwszy semestr pierwszej klasy. Ja do dziś myślę, że ona przecież nie miała poważnych powodów, żeby się zabić...

Włodzimierz Brodniak uważa jednak, że nie należy bagatelizować żadnych problemów nastolatków.

- W tym wieku (młodzież 7-18 lat), jeszcze nie ma wielu doświadczeń życiowych i nie ma umiejętności radzenia sobie nawet z drobnymi problemami. W tym okresie życia młodzi są bardzo impulsywni i każdy nawet tzw. drobny problem może urosnąć do rozmiarów osobistego dramatu. Są w fazie uczenia się i łatwo popełniają błędy. Dla nich jest to trudny okres dorastania, uczenia się ról społecznych i zmian biologicznych, szczególnie w sferze psychoseksualnej - mutacja, zmazy nocne u chłopców, menstruacja u dziewczynek itp.

Przyczyny samobójstw nieletnich

Brodniak twierdzi, że to właśnie trudności w odnalezieniu się w nowych rolach społecznych mogą być jedną z przyczyn podejmowania prób samobójczych przez nieletnich.

- Dochodzą do tego wszelkiego rodzaju upokorzenia i nękania - dodaje - jak mobbing , bullying, stalking, przemoc, alkohol i narkotyki w rodzinie, molestowanie seksualne, zmuszanie do prostytucji nieletnich.

Na inne przyczyny wskazuje Małgorzata Chmielewska-Zdunek z warszawskiej DPP (placówki zajmującej się doradztwem psychologiczno-pedagogicznym).

- Uważam, że rozpad rodziny, słabość rodziców (ich własne problemy: ekonomia, zdrady małżeńskie, brak komunikacji, a nawet samotność) oraz brak stanowczości, konsekwencji i granic stawianych młodym ludziom, to podstawowe przyczyny prowokujące dramat samobójstw u dzieci i młodzieży.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: tabletki | samobójstwo | młodzież | chłopcy | dziecko | nastolatek | pijany | forum | problemy | córka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje