Reklama

Gastrodia agnicellus: Najpaskudniejsza orchidea świata

​Orchidee, jak potocznie nazywa się rośliny z rodziny storczykowatych, znane są ze swojej urody, dzięki której stały się popularną dekoracją balkonów, ogrodów i domów na całym świecie. Ale wśród ponad 700 rodzajów i około 28 tys. indywidualnych gatunków znalazła się także czarna owca. Nowy gatunek storczykowatych odkryty na Madagaskarze został nazwany "najpaskudniejszą orchideą świata".

Nie ma w ogóle liści, wyrasta z włochatego, bulwiastego trzonu, charakteryzuje się brązowawo-nijaką barwą, a większość swojego życia spędza pod ziemią, pojawiając się na powierzchni tylko po to, żeby wydać owoce (swoją drogą, też niezbyt urokliwe).

Reklama

Oczywiście trudno mówić o tym, aby roślina była skrzywiona społecznymi kategoriami urody i pogonią za pięknem, ale nie da się ukryć faktu, że dziesiątki tysięcy przedstawicieli rodziny storczykowatych uznane są na całym świecie właśnie ze względu na swoje walory estetyczne. W przeciwieństwie do orchidei z Madagaskaru, która stała się sławna przez swoją szpetotę.

- Nie jest to zbyt atrakcyjny kwiat, nie ma co ukrywać - mówi jeden z odkrywców nowego gatunku, Johan Hermans w wywiadzie dla CNN. - Ma mięsistą konsystencję, wewnątrz jest czerwona, a na zewnątrz brązowa. Niemniej gatunek jest całkiem ciekawy ze względu na cykl życiowy i sposób, w jaki odsłania swoje owoce, wyciągając się na 20-centymetrowej łodydze i otwierając na krótki moment.

Naukowcy przyznają, że jest jeszcze wiele niewiadomych związanych z Gastrodia agnicellus. Nie wiadomo na przykład, w jaki sposób dokładnie dochodzi do jej zapylenia ani jaki dokładnie jest zasięg jej występowania. Jedno natomiast jest pewne - ze względu na swój osobliwy wygląd będzie się cieszyć sporym zainteresowaniem.

----------------------------------------

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii! Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź »  

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś!  Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz! 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje