Reklama

​Czarne Jajo z Winnipesaukee: Tajemnica kamienia z dna jeziora

Kamień znajduje się obecnie w siedzibie Towarzystwa Historycznego stanu New Hampshire /John Phelan /domena publiczna

W 1872 budowlańcy pracujący w okolicy jeziora Winnipesaukee w Stanach Zjednoczonych natrafili na dziwny, kamienny obiekt, kształtem przypominający wielkie jajo. Przez lata znalazcy głowili się nad tym, co znaleźli. Stwierdziwszy, że i tak nie będzie z niego żadnego pożytku, oddali go ostatecznie w ręce Towarzystwa Historycznego. Problem w tym, że naukowcy również nie wiedzieli i do dzisiaj nie mogą dojść do tego, czym właściwie jest kamień z Winnipesaukee.

Reklama

Jezioro o niełatwej do wymówienia nazwie Winnipesaukee znajduje się w hrabstwie New Hampshire, w północno-zachodniej części USA. W drugiej połowie XIX wieku lokalny biznesmen Seneca Ladd rozpoczął budowę nieopodal miasteczka Meredith, leżącego nad brzegiem jeziora, i to właśnie jego pracownicy znaleźli dziwny kamień.

Ladd stwierdził, iż musi być to jakiś "indiański relikt" wart duże pieniądze, więc zatrzymał go. Ostatecznie jednak jajowaty obiekt trafił na półkę jako osobliwa pamiątka. Po śmierci Ladda jego córka oddała w 1927 roku przedmiot Towarzystwu Historycznemu stanu New Hampshire, gdzie był i nadal jest badany.

Reklama

Kamień ma około 10 centymetrów wysokości i około 6 centymetrów średnicy. Zrobiony jest z kwarcytu, twardej, wygładzonej skały, spotykanej na przykład w Sudetach i Górach Świętokrzyskich.  Niespotykanej za to w rejonie jeziora Winnipesaukee, gdzie znaleziono przedmiot. To pierwsza z tajemnic wiążących się z kamieniem.

Kolejną są niezidentyfikowane rysunki pokrywające jego powierzchnię. Ktoś wyrył na nim z niezwykłą starannością piktogramy przedstawiające strzałę, księżyc, kolbę kukurydzy, czyjąś twarz, namiot i dziwne spirale. 

Rysunki te są według części badaczy argumentem za tym, że przedmiot wykonany został przed rdzenną ludność Ameryki Północnej. Inni twierdzą jednak, że może on pochodzić z terenów zamieszkanych przez Celtów albo Inuitów (grupę ludów eskimoskich).

Podobne przedmioty znajdowano bowiem w innych częściach świata. Ten jest jedynym znalezionym na terenie Stanów Zjednoczonych.

***Zobacz także***

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: winnipesaukee | kamień | tajemnica | jaja | Indianie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje