Cyfrowy narkotyk: 73 proc. z nas nie wyobraża sobie dnia bez ekranu

Większość z nas nie wyobraża sobie nawet dnia bez patrzenia w ekran /123RF/PICSEL
Reklama

Od komputerów i smartfonów, przez tablety i telewizory, po wielkie ekrany na ulicach i w centrach handlowych. Wyświetlacze we wszelkich formach wdarły się do naszego codziennego życia z taką mocą, że nie ma praktycznie chwili, w której nie patrzylibyśmy na nie. Stało się to, czego eksperci obawiali już od dawna - uzależniliśmy się od ekranów.

Naukowcy twierdzą, iż obecnie spędzamy każdego dnia średnio sześć godzin patrząc w ekran - laptopa, telefonu czy tabletu. Biorąc pod uwagę fakt, że mniej więcej tyle samo w ciągu dnia poświęcamy na sen (choć powinniśmy spać dłużej), wychodzi na to, że urządzenia z wyświetlaczem zabierają prawie pół świadomego dnia.

Nie dziwi więc wynik najnowszych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii zleconych przez firmę Artelac, wedle których aż 73 proc. dorosłych ludzi nie wyobraża sobie doby bez spoglądania na jakikolwiek wyświetlacz co najmniej raz.

Reklama

Dodatkowo, respondenci, biorący udział w projekcie przyznali, że cenę za taki tryb życia płacą ich oczy - wielu z nich stwierdziło, że odczuwa dyskomfort, suchość i ból już w okolicach 18:00 każdego dnia.

45 proc. powiedziało, że podoba im się idea robienia świadomych przerw od patrzenia się w ekran. 64 proc. zaś stwierdziło, że spędza "zdecydowanie za dużo czasu" przed wyświetlaczem. Przeciętny badany przyznał, że zaledwie 47 proc. całego czasu wpatrywania się w ekran poświęcili produktywnym rzeczom.

Co ciekawe, 41 proc. ankietowanych wyznało, iż obecnie doświadczają problemów z oczami częściej niż przed pandemią. Prawie 60 proc. uważa, że od kiedy pracują z domu, wpatrują się w ekrany dłużej w ciągu dnia, niż przed kryzysem związanym z koronawirusem. Jak twierdzą, pracując w biurze mieli więcej okazji ku temu, by... nie pracować, rozmawiając z kolegami lub przechodząc z miejsca na miejsce, co dawało ich oczom czas na odpoczynek.

- Wszyscy mamy napięte terminarze, a spędzanie coraz więcej czasu przed ekranami męczy nasze oczy i stresuje nas samych - mówi jeden z autorów badania. - Biurowy typ pracy wymaga od nas ciągłego patrzenia się wyświetlacz, niezależnie od tego, co konkretnie robimy. Nie trzeba tłumaczyć, że to ma to fatalny wpływ na kondycję naszych oczu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy robili sobie przerwy od wpatrywania się w ekran podczas pracy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ekran | Smartfon | badania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama