Reklama

Biali będą w mniejszości

Powoli, choć (chyba) nieuchronnie, szykują się nie lada zmiany w amerykańskim społeczeństwie - niebawem biali nie będą już większością.

Do roku 2042, o osiem lat wcześniej niż przewidywano, biali Amerykanie nie będą już stanowili większości społeczeństwa - podało Census Bureau (CB), amerykański urząd demograficzny.

Reklama

Przybędzie głównie Latynosów

Z danych CB - opartych na liczbie narodzin, śmierci i wskaźnikach imigracji - wynika, że już niedługo mniejszości narodowe będą stanowiły 55 proc. populacji USA.

Według urzędu, liczba Latynosów, stanowiących dziś 15 proc. populacji, w 2050 r. podwoi się. Liczba Afroamerykanów ma nieznacznie wzrosnąć do 15 proc. Duży wzrost da się za to zaobserwować w przypadku Azjatów, którzy będą stanowić 9 proc. mieszkańców Stanów Zjednoczonych - o pięć procent więcej niż obecnie.

A jak będzie u nas?

Społeczeństwo USA ma według prognoz wzrosnąć z obecnych 305 mln do 439 mln w 2050 r.

A ile ludzi będzie mieszkać na Ziemi już niebawem - w 2012 r. - przeczytaj w Faktach INTERI.PL

CB zastrzega, że jej szacunki mogą ulec znacznym zmianom pod wpływem m.in. takich czynników, jak polityka imigracyjna, zmiany kulturowe czy katastrofy naturalne.

Ciekawe, co w tym czasie będzie się działo w Polsce? Nasz kraj pewnie długo jeszcze pozostanie jednorodny rasowo i etnicznie. Ale w wyznaczonej przez CB perspektywie czasowej status mniejszości pewnie uzyskają przybysze z Azji, których nad Wisłą jest już kilkadziesiąt tysięcy.

I co wy na to?

Jak widzą świat za oceanem, czyli stereotypy po amerykańsku - czytaj w Faktach INTERIA.PL

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: mniejszości | biali

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje