Reklama

16 kandydatek na drugą Ziemię

Aż 16 planet pozasłonecznych może stać się naszym domem w przyszłości. Niewykluczone, że już teraz są domem istot pozaziemskich, znajdują się bowiem w strefach przyjaznych życiu - ogłosili naukowcy na konferencji NASA odbywającej się w Kalifornii.

Dwadzieścia lat po zlokalizowaniu pierwszych planet pozasłonecznych (egzoplanet) znamy ich już około 700, a w kolejce czekają na potwierdzenie następne, odkryte przez misję Kepler. I można się spodziewać, że dzięki nowym coraz lepszym instrumentom i metodom wykrywania egzoplanet, takim jak NASA Terrestrial Planet Finder (TPF), będzie ich jeszcze więcej. Większość z nich to gazowe giganty podobne do naszego Jowisza, które łatwo wykryć. Ale te jowiszowe olbrzymy zwykle krążą niebezpiecznie blisko swoich macierzystych gwiazd i nie nadają się do zamieszkania.

Reklama

Nowa Ziemia

Jednak jest i parę takich, które mogłyby się stać nową Ziemią. Wiemy to dzięki Habitable Exoplanets Catalog (HEC), który właśnie został przedstawiony przez naukowców z międzynarodowego zespołu Planetary Habitability Laboratory (PHL). To katalog planet pozasłonecznych zawierający ocenę nowych światów pod kątem ich potencjalnej zamieszkiwalności. Znalazło się w nim 16 obiektów.

Sześć z nich jest całkiem miłych: na ich powierzchni panują temperatury od 0 do 50 stopni Celsjusza. Pięć dalszych to mroźne światy z temperaturami od -50 do 0 stopni Celsjusza - wśród nich znajduje się odkryta cztery lata temu Gliese 581 d, z którą uczeni wiążą wielkie nadzieje na istnienie tam życia. Reszta to gorące lub superzimne globy z temperaturami sięgającymi + lub -100 stopni Celsjusza.

Podobieństwo do Ziemi

Do stworzenia katalogu potencjalnych bliźniaczek naszej planety badacze wykorzystali różne metody klasyfikacji obiektów, np. porównywali ich parametry z Ziemią obecną i w przeszłości. Użyli wskaźników o wiele mówiących nazwach, m.in. Earth Similarity Index (ESI) - Indeks Podobieństwa do Ziemi.

Katalog wykorzystuje informacje pochodzące z kosmicznego teleskopu Keplera oraz z innych baz danych o planetach pozasłonecznych, takich jak Extrasolar Planets Encyclopaedia (http://www.exoplanet.eu) czy Exoplanet Data Explorer (http://www.exoplanets.org). Całość jest dostępna na stronie http://phl.upr.edu/projects/habitable-exoplanets-catalog.

© EurekNews.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: NASA | ziemie | Układ Słoneczny | Kosmos | planeta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje