Reklama

Wazektomia to nie sterylizacja

Jedną z form wazektomii jest podwiązanie, a nie podcinane, nasieniowodów . Mimo to, spora część Polaków uważa, że wazektomia, podobnie jak sterylizacja, powoduje trwałą niepłodność.

Z czym kojarzy się sterylizacja? Z reguły z ubezpłodnieniem. O ile jednak nie sprawia to problemu w stosunku do naszych kotów i psów, o tyle stosowanie tego terminu wobec człowieka powoduje negatywne skojarzenia. I wcale to nie dziwi. Dziwić może jedynie to, że nieustannie zmienia się definicję sterylizacji - raz jest to usunięcie gonad, a innym podcięcie nasieniowodów. Zmiana definicji może powodować zamieszanie i niechęć do zabiegu.

Reklama

Jedna sterylizacja

Na stronie www.sterylizacje.pl, poświęconej zabiegowi sterylizacji psów i kotów, możemy przeczytać, że sterylizacja "samców polega na usunięciu jąder, a samic na usunięciu jajników, co przeważnie łączy się z usunięciem macicy". Definicja ta dotyczy jednak nie tylko naszych pupili, ale i nas samych -ponieważ definicja sterylizacji jest jedna. Sterylizacja to usunięcie gonad, prowadzi więc ona to bezpłodności.

Polacy nieświadomi

Zdawać by się mogło, że Polacy jednak nie znają znaczenia terminu "sterylizacja". Wystarczy bowiem zrobić szybki przegląd prasy i portali internetowych, by stwierdzić, że sterylizacja to nie tylko usunięcie gonad, ale także podwiązanie nasieniowodów czy jajowodów, co jest całkowitym zaprzeczeniem definicji tego terminu. Oto kilka przykładów:

• "Sterylizacja, czyli podwiązanie jajowodów u kobiet, a wazektomia u mężczyzn to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji" (źródło - www.cafeteria.pl)

• "Wazektomia jest z zasady wybierana przez mężczyzn, którzy nie chcą już nigdy płodzić dzieci (skuteczność antykoncepcyjna - 99%) ... Również sterylizacja u kobiety może być odwrócona tylko w niektórych przypadkach (największa szansa istnieje, jeśli jajowody były tylko zaklipsowane, bez przerywania ich ciągłości). Zarówno sterylizacja kobiety, jaki i mężczyzny, ze wskazań antykoncepcyjnych, jest w Polsce zabroniona... "(źródło- www.antykoncpecja.pl)

Co na to słownik?

W słowniku języka polskiego zapisano, że sterylizacja to "zabieg chirurgiczny wykonywany w celu trwałego uniemożliwienia zajścia w ciążę lub pozbawienia zdolności płodzenia". Tymczasem wazektomia, jak zauważa doktor Siwik, jest zabiegiem, który polega na podwiązaniu nasieniowodów, ale nie pozbawia płodności mężczyzny, którego organizm po zabiegu nadal produkuje plemniki, a więc jest zdolny do płodzenia.

Weganka się zna

Pocieszająca wydaje się wypowiedź osoby kryjącej się pod pseudonimem "Weganka" na forum antykoncepcja.pl. W odpowiedzi na słowa eksperta, przytoczone powyżej użytkowniczka napisała "wazektomia - tak jak podwiązanie jajowodów - to antykoncepcja, a nie sterylizacja (w przypadku sterylizacji usuwane są gonady). Nie jest też prawdą, że wazektomia / salpingektomia przeprowadzona na życzenie pacjenta / pacjentki jest karalna. Na szczęście zabiegi te są już wykonywane w Polsce, przestajemy być "trzecim światem"."

Źródło: Klinika Wazektomia.com

Autorką zdjęcia głównego (chirurg ze strzykawką) jest Kelly Jordan, The New York Times (EastNews)

INTERIA.PL/materiały prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: mężczyna | antykoncepcja | sterylizacja | operacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje