Reklama

Kiedy twój pies dojrzewa...

Bez znajomości faz rozwojowych psa, trudno jest w odpowiedni sposób go wychować i użytkować. Chcecie być dobrymi właścicielami swoich czworonogów? Poznajcie kolejne okresy jego rozwoju, do pełnej dojrzałości włącznie.

Nim przystąpicie do czytania tego tekstu, najpierw polecamy część pierwszą, poświęconą fazom okresu szczenięcego.

Reklama

Faza dojrzewania (6 - 9 miesięcy)

W tym wieku pies dojrzewa psychicznie i fizycznie, i czasami staje się naprawdę dorosły. Ale podobnie jak u ludzkich nastolatków, jego zachowanie może z minuty na minutę zmienić się nie do poznania. Może wywoływać wrażenie, że zapomniał wszystkiego, czego nauczył się przez ostatnie kilka miesięcy.

Wygląda, jakby był głuchy i ciężki w pojmowaniu, a wszelkie polecenia wykonuje opieszale. Badacze określają psy w tej fazie, jako "idiotycznie śmiałe i klocowate". Podobnie jak u ludzi: niektórzy rodzice przechodzą ten okres w stosunkowej harmonii ze swymi dziećmi, a inni pozostają w ciągłych konfliktach. Wiele zależy w tym okresie również od temperamentu psa.

Wychodzi również częściowo to, w jakim stopniu ukształtowano u młodego psa podstawy dobrego wychowania. Czy przekazaliśmy mu, w jaki sposób powinien się zachowywać, czego od niego oczekujemy? Należy się spodziewać jego przeróżnych, często niespodziewanych reakcji.

Na przywołanie możemy się np. spodziewać braku jakiejkolwiek reakcji, sprawiania wrażenia, jakby nas w ogóle nie słyszał. Robi to, co robił wcześniej, może również zacząć biec w innym kierunku, może też nagle rozpocząć szaloną zabawę, połączoną ze skakaniem, świadomie rzucając nam wyzwanie.

Są to zachowania podważające nasz autorytet. Nie wolno nam ich bagatelizować. Nie możemy pozwolić psu na respektowanie naszych rozkazów tylko wtedy, kiedy mu to odpowiada. Należy zawsze reagować natychmiast i dać psu do zrozumienia, że to nie zabawa, i że to my jesteśmy przewodnikiem.

Jednocześnie musimy dać mu odczuć, że go lubimy i oczekujemy, aby zachowywał się odpowiednio, w pewnych, określonych ramach. Nie zapominajmy o chwaleniu i budowaniu prawidłowych zachowań, nawet w złości. Faza ta kończy się zwykle tak szybko, jak się pojawia.

Półroczny pies oczekuje wzorca doświadczonego, psychicznie dominującego przywódcy. Jest to krytyczna faza, w której bardzo łatwo możemy stworzyć trudności wychowawcze, jeśli bardzo uważnie obserwujący nas pies nie zobaczy w nas owych cech. Pies jest w tym wieku bardzo podatny na podwyższanie swego miejsca w hierarchii.

W tym okresie odczuwa też coś, co możemy określić jako zew wolności. Dotąd posłusznie przychodzący na zawołanie, nagle głuchnie i oddala się w przeciwną stronę. Takie zachowanie jest całkiem naturalne w wilczym stadzie. W tym czasie młody samiec zaczyna się rozglądać za partnerką seksualną, a samica ma pierwszą cieczkę. W tym też czasie oddziela się od stada, aby samodzielnie zwiedzić okolicę.

Pies nie ucieka stale, czasem trwa to kilka dni, czasem nawet miesiąc. Dalsze głęboko zakorzenione kłopoty z przychodzeniem na zawołanie mogą wyniknąć wtedy, gdy odkryje on, że nieposłuszeństwo może być świetną zabawą. Ważne jest w tym czasie niekaranie psa, który wrócił z takiej wyprawy. Inaczej pies uzna swe wyprawy za dużo ciekawsze niż powrót do wściekłego właściciela (działanie prawa kontrastu).

Wiedząc o tym naturalnym instynkcie właściciele psów powinni w tym okresie zwracać szczególną uwagę na zachowanie swoich podopiecznych. Kiedy zauważą skłonności swoich podopiecznych do znikania, mogą pomóc spacery po nieznanym terenie, gdzie psiak czuje się mniej pewnie i nie oddala się tak chętnie od swojego pana. To rozwiązanie wzmocni więzi w stadzie i będzie stanowiło znakomitą wskazówkę dla psa, że to właśnie właściciel jest przewodnikiem stada

Dowiedz się więcej na temat: dojrzewanie | dojrzałości | właściciel | PSY (Park Jae-Sang)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje