Reklama

Chcą dzieci, a nie ślubu

Już co piąte dziecko w Polsce rodzi się w związku pozamałżeńskim. Czy jesteśmy świadkami rozpadu tradycyjnej, polskiej rodziny?

Już co piąte dziecko w Polsce rodzi się w związku pozamałżeńskim, informuje "Dziennik" powołując się na GUS. Nieślubnych dzieci jest teraz pięć razy więcej niż jeszcze 30 lat temu.

Reklama

- "Dziecko przestało być dla Polaków powodem do zawarcia małżeństwa. Minęły już czasy, gdy ślub oznaczał automatycznie dzieci i na odwrót. Te pojęcia przestały się ze sobą łączyć", tłumaczy socjolog prof. Mirosława Marody z Uniwersytetu Warszawskiego.

Koniec rodziny polskiej?

Czy czeka nas zatem koniec polskiej rodziny? Niekoniecznie, choć - jak twierdzą socjologowie - z pewnością nastąpiło przeformułowanie jej tradycyjnego modelu. - "Rodzina jest dziś traktowana lekko, bez zobowiązań, tłumaczy Urszula Jarecka. - W Stanach Zjednoczonych np. od dawna mówi się o tzw. rodzinach akordeonowych. Małżeństwo się rozwodzi, ale nadal żyje, często już z nowymi partnerami, pod jednym dachem. Wątpię jednak, by Polacy aż tak daleko odeszli od tradycji. A nawet gdyby do tego doszło, to jest bardzo możliwe, że już następne pokolenie wróci do tradycyjnego modelu"- mówi.

Bywa gorzej...

Na razie zresztą na tle Europy jesteśmy bardzo tradycyjnym narodem. Jak wynika z najnowszych danych, np. w Wielkiej Brytanii aż 75 proc. kobiet, które urodziły dziecko przed 25 rokiem życia, nie wyszło za mąż.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje