Reklama

Bądź prawdziwym mężczyzną

Dzisiaj ojcostwo rodzi się wcześnie - podczas pierwszego badania USG lub w czasie zajęć w szkole rodzenia. Tatusiowie chcą mieć swój udział w pielęgnacji maleństwa - i bardzo im się to chwali!

Rola ojca bardzo się zmieniła. Stereotypy, że zajmowanie się małym dzieckiem jest niemęskie, odeszły do lamusa. Dzisiejszy tata chętnie uczestniczy w pielęgnacji niemowlęcia, z zaangażowaniem szuka informacji na temat jego wychowania. Otwarcie też okazuje dziecku uczucia. Tata ma pomysły na wspaniałe zabawy, pozwala na więcej niż mama i nie jest przewrażliwiony. Miłość ojcowska jest inna,i właśnie w tym tkwi jej wartość.

Reklama

Dotyk rodzi więź

Najważniejszą rolę pełni kontakt z ciałem bliskiej osoby. Noworodek doskonale zna zapach i ciepło ciała matki. Bliskości z tatą musi się nauczyć. Noś więc maleństwo w pozycji "brzuch w brzuch". Dziecko szybko nauczy się rozpoznawać siłę i ciepło twoich rąk. Nie obawiaj się, że będziesz za mało delikatny. Noworodek nie jest z porcelany - lubi, gdy bierzesz go pewnie w ramiona.

Dotyk jest formą komunikacji. Noworodek czując, że zajmują się nim troskliwe i pewne ręce rodziców, czuje się bezpieczny i kochany. Codzienne zabiegi takie jak przewijanie i kąpiel, to wspaniała okazja do okazania swojemu dziecku zainteresowania i miłości. Nawet jeśli praca zabiera ci większą część dnia, liczą się chwile spędzone razem - gdy całkowicie poświęcasz uwagę maluszkowi. Nie bój się zmiany pieluszki, wychodź z dzieckiem na spacer.

Wodne igraszki

Spraw, by jeden z codziennych rytuałów był twoją domeną. Idealna jest kąpiel, którą zamienisz we wspaniałą zabawę. Zachęć maluszka, by chlapał rączką w wodzie, pokaż, że można brać pianę do ręki, itp. Wspólne chwile zbliżą cię do maleństwa jeszcze bardziej i... dadzą odpocząć jego mamie.

Masaż doskonały

Kiedy nabierzesz wprawy w pielęgnacji maleństwa, możesz nauczyć się delikatnego masażu. To nie jest trudna sztuka: powolnym ruchem, bardzo leciutko uciskając skórę dziecka, przesuwaj dłońmi z góry na dół (od główki ku nóżkom).

Mam dziecko

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: kąpiel | miłość | noworodek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje