W Chinach roboty zdalnie operują oczy. 650 km to nie problem!

Centrum okulistyczne Zhongshan na Uniwersytecie Sun Yat-sen osiągnęło kamień milowy w dziedzinie chirurgii okulistycznej, przeprowadzając pierwszą na świecie zdalną operację na poziomie mikronów przy użyciu robota 5G.

Centrum okulistyczne Zhongshan na Uniwersytecie Sun Yat-sen osiągnęło kamień milowy w dziedzinie chirurgii okulistycznej, przeprowadzając pierwszą na świecie zdalną operację na poziomie mikronów przy użyciu robota 5G.
Sieć 5G umożliwia precyzyjne operacje oka na odległość /123RF/PICSEL

To nie pierwszy raz, kiedy widzimy operacje organizowane na odległość przy pomocy robotów, bo pierwsza została przeprowadzona już w 2001 roku, kiedy to chirurdzy w Nowym Jorku usunęli woreczek żółciowy pacjentowi przebywającemu we Francji, a Chińczycy w 2021 roku przeprowadzili w ten sposób operację mózgu - pacjenta i lekarza dzieliło wtedy 3000 km. Co więcej, NASA zapowiedziała w zeszłym roku, że na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trafi mały zdalnie sterowany robot chirurgiczny MIRA, który w bezpieczny i mało inwazyjny sposób umożliwi przeprowadzanie zabiegów na pokładzie stacji.

Reklama

Sieć 5G umożliwia precyzyjne operacje oka na odległość

Niemniej każde tego typu osiągnięcie jest przełomowe i daje nadzieję na rewolucję w medycynie, szczególnie dla obszarów, gdzie dostęp do usług medycznych jest mocno ograniczony. W najnowszym przypadku mówimy też o pierwszej na świecie zdalnej operacji oka na poziomie mikronów, która we wszystkich 12 przypadkach zakończyła się sukcesem - po miesiącu od zabiegu króliki, bo to właśnie na nich prowadzone były operacje, są w stabilnym stanie. 

W czasie zabiegu zwierzęta znajdowały się w ośrodku w Guangzhou, a zespół chirurgów obsługiwał robota ze szpitala Hainan Eye Hospital w Zhongshan Ophthalmic Center w Haikou, które dzieli ok. 650 km. Wcześniej zespół testował swoje rozwiązanie także na myszach, świniach i innych zwierzętach, a w ciągu najbliższych miesięcy powinien dostać pozwolenie na testy na ludziach.

Roboty to przyszłość telemedycyny

Huang Kai, prof. informatyki i inżynierii na Uniwersytecie Sun Yat-sen, dodaje, że sukces operacji pokazał stabilność, dokładność i bezpieczeństwo stosowania robotów 5G, co otwiera obiecujące perspektywy ich wykorzystania. Mimo że okulistyka to dla robotów chirurgicznych nadzwyczaj trudna dziedzina, ponieważ wymaga niezwykle wysokiego poziomu precyzji - jeśli ręka lekarza drgnie o milimetr w złym kierunku, może oznaczać to dla kogoś utratę wzroku.

Oznacza to konieczność opracowania specjalistycznych mikroskopów i systemów wizualizacji, a także niezawodnych systemów komunikacyjnych i to właśnie dlatego stworzenie robota 5G do tej operacji wymagało bliskiej współpracy między chirurgami i inżynierami. I choć wiele wskazuje na to, że wszystkie trudności zostały pokonane, to zespół zapowiada dalsze prace, aby przyspieszyć wdrażanie i promocję robotów chirurgicznych.

Wszystko po to, aby rozwiązać problemy braku równowagi w rozwoju okulistyki i nierównej dystrybucji najwyższej klasy zasobów medycznych w całym kraju. Oszczędzając czas lekarzy i pacjentów, zmniejszając koszty ekonomiczne i poprawiając efektywność leczenia, telemedycyna ma potencjał, aby sprostać takim wyzwaniom.

CZYTAJ TEŻ NASZ RAPORT: "ŚWIAT MADE IN CHINA"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | Chiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy