Księżyc zaliczony, czas na Słońce. Indie ogłaszają kolejny lot

Zaledwie kilka dni po tym, jak jako pierwszy naród wylądowały w pobliżu niezbadanego bieguna południowego Księżyca, Indie poinformowały, że w najbliższy weekend wyniosą w kosmos satelitę, który będzie badał Słońce.

Zaledwie kilka dni po tym, jak jako pierwszy naród wylądowały w pobliżu niezbadanego bieguna południowego Księżyca, Indie poinformowały, że w najbliższy weekend wyniosą w kosmos satelitę, który będzie badał Słońce.
Są już na Księżycu, teraz idą po Słońce. Indie ogłaszają kolejny start /ISRO /domena publiczna

Jak podała właśnie na Twitterze Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO), "wystrzelenie Aditya-L1, pierwszego indyjskiego obserwatorium kosmicznego badającego Słońce, zaplanowano na 2 września". Aditya, co w języku hindi oznacza właśnie "Słońce", zostanie wystrzelona na orbitę oddaloną od Ziemi o ok. 1,5 miliona kilometrów, zapewniając sondzie ciągły widok na życiodajną gwiazdę.

Indie lecą po Słońce

Statek kosmiczny będzie przewoził siedem ładunków, które pozwolą na obserwację najbardziej zewnętrznych warstw Słońca - znanych jako fotosfera i chromosfera - w tym za pomocą detektorów pól elektromagnetycznych i cząstek. Jednym z celów tej misji jest zbadanie czynników wpływających na pogodę kosmiczną, w tym lepsze zrozumienie dynamiki wiatru słonecznego. Chociaż NASA i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) umieściły już orbitery do badania Słońca, będzie to pierwsza taka misja w wykonaniu Indii.

Reklama

Przypominamy, że bezzałogowy statek Chandrayaan-3 wylądował na powierzchni Księżyca w zeszłym tygodniu, dzięki czemu Indie zostały dopiero czwartym krajem po Stanach Zjednoczonych, Rosji i Chinach, któremu udało się wylądować na naturalnym satelicie Ziemi. To kolejny istotny kamień milowy w podbijaniu kosmosu przez Indie, które mają ambitne plany w tym zakresie.

Co ciekawe, Indie mają stosunkowo niskobudżetowy program kosmiczny, którego rozmiary i dynamika znacznie wzrosły od czasu wysłania pierwszej sondy na orbitę Księżyca w 2008 roku. Eksperci twierdzą, że Indie są w stanie utrzymywać niskie koszty, kopiując i dostosowując istniejącą technologię, a także dzięki dużej liczbie wysoko wykwalifikowanych inżynierów, którzy zarabiają ułamek wynagrodzeń ich zagranicznych odpowiedników.

W 2014 roku Indie jako pierwszy kraj azjatycki umieściły statek na orbicie wokół Marsa, a na przyszły rok planują trzydniową misję załogową na orbitę Ziemi. Kraj planuje także wspólną misję z Japonią, mającą na celu wysłanie kolejnej sondy na Księżyc do 2025 r. oraz misję orbitalną na Wenus w ciągu najbliższych dwóch lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Indie | Słońce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy