Dużo stresu? Sposobem może być... przekleństwo

Stres to zjawisko powszechne, które ogarnia swoim zasięgiem cały świat. Niektórych nakręca, innych zamęcza. Jedno jest pewne - stres ma olbrzymi wpływ na nasz organizm i zdrowie. Jak sobie z nim radzić? Nad tematem pochylił się Maciek Dowbor w drugim odcinku programu "Nauka, co słychać?".

To, co dzieje się dookoła, ma na nas gigantyczny wpływ. Docierające do nas codziennie negatywne informacje wręcz się mnożą, dodajmy do tego jeszcze szum informacyjny i mamy gotowy przepis na stres. Otacza nas wojna, za nami pandemia, która zrobiła sporo zamieszania, a zwieńczeniem wszystkiego jest inflacja. To musiało odbić się na naszych organizmach.

Stres ma na nas wpływ jeszcze przed narodzinami

Najnowsze badania dowodzą, że jeśli podczas ciąży kobieta jest w dużym stresie, ma to wpływ na jej dziecko, a dokładniej na jego... starzenie się w przyszłości. To kolejny dowód na to, że stres to nie tylko psychika, ale w nie mniejszym stopniu także nasze zdrowie fizyczne. Ból głowy to pierwsze, co przychodzi na myśl, gdy zastanawiamy się nad dotykającymi nas efektami nadmiernego stresu. To nie wszystko, bo równie często występuje zgrzytanie zębami, otyłość czy nawet... trądzik.

Reklama

Na stres nie można się uodpornić

Polscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy do stresu można się przyzwyczaić. Pod lupę wzięli skoczków spadochronowych z dwóch grup: początkujących i zaawansowanych. Jak się okazało, zarówno jedni, jak i drudzy stresowali się tak samo, a wskazywał na to podobny poziom antyoksydantów.

Stres jest równie groźny co rak i koronawirus

Badania z 2022 roku pokazały na dodatek, że stres jest jednym z głównych problemów zdrowotnych, wymienianych obok takich chorób jak COVID-19 czy rak.

Stres można zwalczyć

Stres można niwelować, stosując nawet prostą dietę. Chodzi o adaptogeny, które są substancjami pochodzenia roślinnego. Do takich substancji możemy zaliczyć m.in. żeń-szeń, korzeń maca, cytryniec chiński czy coraz bardziej popularną ashwagandę. Niestety, jest też zła wiadomość:

Jak więc skutecznie radzić sobie ze stresem? Najlepiej go unikać, co we współczesnym świecie jest raczej niemożliwe. Warto korzystać z różnych metod redukujących stres. Sport to skuteczny sposób, jednak czasami wystarczy głośny krzyk w poduszkę, a w przypadku stresu przewlekłego konieczna będzie wizyta u lekarza. Więcej dowiecie się z powyższego odcinka, w którym Maciek Dowbor stara się znaleźć złoty środek na stres.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | stres | Maciej Dowbor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy