Pierwszy iPhone ma już 15 lat. Apple zrewolucjonizowało rynek smartfonów

Minęło już 15 lat od kiedy Steve Jobs wyszedł na scenę, by po raz pierwszy zaprezentować telefon komórkowy. iPhone zrewolucjonizował rynek smartfonów i wytyczył wiele standardów, które pojawiają się również w dzisiejszych urządzeniach.

iPhone ma już 15 lat

Oglądając premiery najnowszych smartfonów nie mogę pozbyć się odczucia, że są one prezentowane w sposób sztuczny, bez żadnych emocji. Przedstawiciele firm mało przekonująco zachwycają się innowacjami, które nierzadko okazują się nie być wcale niczym nowym. I wtedy wracam sobie pamięcią do początku 2007 roku. Na scenę wchodzi Steve Jobs w jeansach i czarnej bluzie, zabawia publiczność, nawiązuje z nimi kontakt, rzuca żartami i jednocześnie pokazuje jedno z najbardziej rewolucyjnych urządzeń tamtej dekady.

iPhone - co takiego w sobie miał?

Do momentu premiery iPhone’a, wszystkie telefony komórkowe korzystały z klawiatury klawiszowej. Prostsze urządzenia miały wbudowane numeryczną, a bardziej zaawansowane oferowały QWERTY. Apple zrezygnowało całkowicie z klawiszy i oddało konsumentom do użytku wielki, jak na ówczesne standardy, ekran. I nie chodzi tu o samą obecność dotyku, bo ta pojawiała się już wcześniej. Apple pozwoliło na korzystanie z klawiatury ekranowej. Steve Jobs podczas prezentacji pokazał głównych konkurentów nowego iPhone’a: Moto Q, Nokię E62, BlackBerry i Palm Treo. Wszystkie te urządzenia posiadały klawiaturę klawiszową.

Reklama

Ekran dotykowy Apple był bardzo zaawansowany jak na ówczesne czasy. Urządzenie rozpoznawało i ignorowało przypadkowe kliknięcia. iPhone został również zaopatrzony w czujnik zbliżeniowy, który automatycznie wyłączał dotyk w telefonie, gdy przystawialiśmy urządzenie do ucha. Nie można oczywiście zapomnieć o funkcji multitouch. Gdy chcesz coś przybliżyć na smartfonie to szczypiesz ekran dwoma palcami, mam rację? Rozwiązanie to jest niesamowicie wygodne i możliwie właśnie dzięki funkcji multitouch zaprezentowanej przez Apple.

Gromkimi brawami uczestnicy prezentacji nagrodzili moment, w którym Steve Jobs zamaszyście przesunął palcem po ekranie iPhone,a a przewijanie nie zakończyło się, gdy jego palec stracił kontakt z wyświetlaczem. Możliwość rozpędzenia listy również zawdzięczamy pierwszemu iPhone’owi. Na pokładzie urządzenia nie zabrakło również akcelerometru, który umożliwiał obrót obrazu wraz z ruchem smartfona.

Pierwszy iPhone nie był idealny

Pierwszemu smartfonowi Apple daleko było do ideału. Pomimo wielu nowości wprowadzonych przez giganta z Cupertino, iPhone w niektórych kwestiach pozostawał daleko za konkurencją. Urządzenie nie posiadało nawigacji GPS. Nie obsługiwało również sieci 3G, mimo że było to już standardem w najnowszych urządzeniach. Zabrakło też przedniej kamery, a tylna pozostawiała wiele do życzenia. Apple nie zaoferowało możliwości rozbudowy pamięci wbudowanej smartfona o kartę pamięci, czego zresztą trzyma się do dziś.

Choć iPhone został zaprezentowany 9 stycznia 2007 roku, do sprzedaży trafił dopiero pół roku później. W Polsce dostępna była dopiero druga wersja urządzenia. iPhone 3G pojawił się u nas dopiero 22 sierpnia 2008 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: iPhone | Apple | Steve Jobs | Smartfon | telefony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy