Reklama

"Wołodymyr Wełykyj". Ukraiński "Ślązak"?

Jak poinformowały media ukraińskie, powołując się na resort obrony, budowana korweta rakietowa Wołodymyr Wełykyj zostanie dokończona jako wielozadaniowa fregata rakietowa /MON Ukrainy /domena publiczna

Ukraiński Ślązak?

Przypomnijmy, że korweta "Wołodymyr Wełykyj" była budowana przez Przedsiębiorstwo Państwowe Mikołajowski sudobudiwnyj zawod od 17 maja 2011 roku i pierwotnie miała zostać przekazana zamawiającemu w 2016. Resort obrony planował zakup łącznie 10 korwet, z dostawą pierwszych czterech do 2018, a wszystkich do 2026 roku. Systemy pokładowe i uzbrojenie miały zostać zakupione pierwotnie w Rosji, Danii, Francji, Niemczech, Niderlandach, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i USA.

Jednak 23 lipca 2014, decyzją ówczesnego p.o. ministra obrony Iwana Rusnaka, program budowy pierwszych czterech korwet o wartości, szacowanej wówczas na 16,22 mld UAH, został wstrzymany. Do tego czasu zbudowano w 80 procentach kadłub, złożony z siedmiu bloków, co stanowi 32 procent całego okrętu. Mimo decyzji o wstrzymaniu budowy, kadłub nie został zezłomowany i oczekiwał na ewentualne dalsze decyzje.

Jednak w 2018 stocznia w Mikołajewie ogłosiła niewypłacalność i rozpoczęła się wyprzedaż majątku przedsiębiorstwa. Mniej więcej w tym samym czasie, 24 maja 2018 roku, dowódca marynarki wojennej, wiceadm. Ihor Woronczenko ujawnił, choć że budowę korwety formalnie wznowiono w poprzednim roku, nie znaleziono na to dostatecznych środków finansowych.

Reklama

W październiku tego samego roku pojawiła się informacja o propozycji USA bezpłatnego przekazania Ukrainie nieokreślonej liczby wycofanych ze służby fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry. Koszty ewentualnego transferu jednostek zostałby pokryty przez USA w ramach programu Excess Defense Articles (EDA).

Z kolei 2019 pojawiła się informacja o rozmowach ze stroną turecką w sprawie wsparcia budowy korwet rakietowych na Ukrainie, a w połowie 2020 według przedstawicieli partii rządzącej, Sługa Ludu, wznowienie budowy korwety projektu 58250 Hajduk-21 nie nastąpi przed 2022. Równocześnie, dotychczasowe koszty budowy okrętu, według cen z 2014 roku, oszacowano na 5,326 mld UAH.

MilMag

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | marynarka wojenna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje