Reklama

System Patriot. Polska kupuje maszyny szyfrujące

Patriot ma trafić do Polski w 2022 roku /Bartosz Krupa /East News

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało, wartą około 400 tys. dolarów (1,53 mln zł), umowę na zakup wyposażenia kryptograficznego stanowisk kierowania i dowodzenia dla dwóch baterii zmodernizowanego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104F Patriot PAC-3+.

Reklama

Kontrakt, zawarty w formule Foreign Military Sales (FMS), jest piątym i zarazem ostatnim z podpisanych z administracją USA w ramach pierwszej fazy programu "Wisła". Jak poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, zakupione urządzenia kryptograficzne zapewnią ochronę informacjom przetwarzanym w sieciocentrycznym Zintegrowanym Systemie Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową.

Płk Michał Marciniak, pełnomocnik MON ds. pozyskania i wdrożenia systemu Wisła dodał, że negocjacje z amerykańską Narodową Agencją Bezpieczeństwa (National Security Agency, NSA) trwały dość długo, gdyż dotyczyły urządzeń o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa USA.

Podpisana umowa jest jednym z łącznie dziesięciu porozumień, w tym pięciu z rządem USA, obejmujących także umowę główną na dostawy, dwie umowy szkoleniowe i umowę na urządzenia kryptograficzne MIDS systemu LINK-16, i pięciu z podmiotami krajowymi, dotyczącymi realizacji pierwszej fazy programu Wisła o łącznej wartości 4,75 mld dolarów (16,6 mld zł).

Jeśli chodzi o podmioty krajowe, to jak dotąd zawarto umowę o wartości 170 908 438 zł brutto na dostawę 73 samochodów ciężarowych Jelcz, a jeszcze w 2019 lub na początku 2020 zostanie zawarta umowa na dostawę samochodów transportowo-załadowczych pocisków rakietowych. W dalszej kolejności planuje się podpisanie umów na środków łączności i systemy pozoracyjne. MON negocjuje także umowy dotyczące dostaw Mobilnych Węzłów Łączności oraz kabin.

Równolegle, 26 marca 2019 roku, zawarto 15 umów offsetowych z koncernem Lockheed Martin o łącznej wartości 724 764 000 zł brutto. Offsetobiorcami będą Polska Grupa Zbrojeniowa, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 i nr 2. Wcześniej w tym samym miesiącu, Huta Stalowa Wola zawarła porozumienie Raytheon Integrated Defense Systems dotyczące przygotowań do produkcji 16 wyrzutni rakiet M903 do systemu Patriot.

Patrioty dla Polski

Reklama

Zakup systemów obrony przeciwlotniczej programu Wisła to najdroższy i najbardziej zaawansowany technologicznie kontrakt zbrojeniowy w historii Sił Zbrojnych RP. Droższy od zakupu 48 samolotów wielozadaniowych F-16 Jastrząb. Całość programu miała swój początek 29 września 2014 roku, kiedy po kilku latach prac analitycznych, ówczesny minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisał wniosek na pozyskanie systemu Wisła. Po niewielkiej zadyszce, jaką program złapał pod koniec 2016 roku, udało się sfinalizować umowę o wartości około 16,15 miliarda złotych.

MilMag

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje