Spektakularny atak rosyjską potężną bombą FAB-1500

Rosjanie pokazali, w jak spektakularny sposób uderzyli swoją jedną z najpotężniejszych bomb lotniczych FAB-1500 na obiekty przemysłowe w ukraińskiej Krasnohoriwce.

Rosjanie pokazali, w jak spektakularny sposób uderzyli swoją jedną z najpotężniejszych bomb lotniczych FAB-1500 na obiekty przemysłowe w ukraińskiej Krasnohoriwce.
Spektakularny atak rosyjską potężną bombą FAB-1500 /123RF/PICSEL

Ostatnimi czasy armia Kremla sięga po najpotężniejsze bomby lotnicze w swoim arsenale. Chodzi o bomby Fab-1500, a nawet FAB-3000, które ostatni raz używano 40 lat temu, w czasie radzieckiej interwencji w Afganistanie. Te mniejsze do niedawna spędzały sen z powiek ukraińskim żołnierzom, którzy bronili Awdijiwki czy przyczółków nad Dnieprem.

Teraz Rosjanie zrzucają je wszędzie, gdzie tylko popadnie za pomocą samolotów bombowych Su-24 i Su-34. Głównie ataki tą bronią przeprowadzane są na duże zgrupowania żołnierzy, podziemne bunkry czy składy paliw i amunicji. Tym razem jednak uderzono na kompleks przemysłowy leżący w Krasnohoriwce.

Reklama

Spektakularne uderzenie bombą FAB-1500 w Krasnohoriwce

Potęga tej bomby pozwala Rosjanom mieć pewność, że cel został zlikwidowany i już nie trzeba się nim przejmować. Na opublikowanym nagraniu widoczna jest jej niewyobrażalna niszczycielska moc. Zabijają one żołnierzy w bardzo okrutny sposób, a mianowicie wysoką temperaturą, ciśnieniem i pozbawianiem życiodajnego tlenu.

FAB-1500 jest kierowana w stronę celu za pomocą systemu naprowadzania i wysuwanych skrzydeł, które umożliwiają szybowanie w wybranym kierunku. Jak niedawno przyznał jeden z ukraińskich żołnierzy: "Ta bomba wywiera dużą presję na morale żołnierzy. Nie wszyscy nasi chłopcy mogą to wytrzymać. Chociaż są już mniej więcej przyzwyczajeni do FAB-500, ale FAB-1500 to piekło".

Czym jest rosyjska bomba lotnicza FAB-1500?

FAB-1500 w wersji M54 mierzy ponad 2,7 metra długości, a jej średnica wynosi 630 mm. To bomba ważąca 1500 kilogramów, z czego aż 675 kilogramów to masa samej głowicy bojowej. Po wybuchu tej bomby powstaje krater o średnicy 8-12 metrów i głębokości 3-4 metrów. Eksplozja może przebić zbrojony beton na grubość do 1,5 metra.

— W ciągu pierwszych 77 dni 2024 roku, Rosjanie zrzucili na Ukrainę ponad 3,5 tysiąca bomb lotniczych. To średnio ok. 45 bomb dziennie i 16 razy więcej w porównaniu z 2023 rokiem — poinformował wiceminister obrony Ukrainy Ivan Gavrilyuk. To pokazuje, że Rosjanie na coraz większą skalę wykorzystują lotnictwo.

Kreml produkuje bomby lotnicze na potęgę

Według doniesień Komiersant, od 2023 roku wielkość produkcji nowoczesnej broni artyleryjskiej i lotniczej w Rosji wzrosła pięciokrotnie. Zakłady zbrojeniowe w Rosji pracują przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, na 12-godzinnych zmianach. W sektorze produkcji uzbrojenia jest tam obecnie zatrudnionych około 3,5 miliona obywateli, w porównaniu do 2-2,5 miliona w czasach przed inwazją na Ukrainę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | Afganistan | Awdijiwka | Dniepr
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama