Reklama

Śmigłowcowiec "Bonhomme Richard" trafi na złom

Nadal nie są znane przyczyny pożaru, który zniszczył okręt /AUSTIN HAIST/AFP /East News

Wypalony kadłub śmigłowcowca "Bonhomme Richard" został doholowany do Brownsville w stanie Teksas. Tam zostanie pocięty na złom. Amerykanie nie zdecydowali się go zatopić jako sztuczną rafę.

Reklama

Wrak śmigłowcowca został sprzedany w kwietniu tego roku firmie International Shipbreaking Ltd. za 3,7 mln dolarów amerykańskich. Marynarka wojenna odzyska część wyposażenia, które nie zostało zniszczone podczas pożaru - m.in. elementy układu napędowego i niektóre elementy wyposażenia lotniczego.

Reklama

Okręt był holowany do Teksasu ze swojej bazy w San Diego przez Kanał Panamski. Stał się tym samym pierwszym okrętem typu Wasp, który przeszedł przez tą drogą. Jednostki tego typu są zbyt szerokie - przez części nadbudówki i windy, które wystają poza obrys kadłuba i pokładu lotniczego. Z tego powodu wszystkie Waspy odbywały rejsy głównie pomiędzy oceanami dookoła Ameryki Południowej. 

"Bonhomme Richard" mógł skończyć jednak inaczej. Kongres Stanów Zjednoczonych zaproponował, żeby kadłub okrętu pozbawić wszystkich niebezpiecznych  elementów wyposażenia i zatopić jako atrakcję turystyczną i docelowo sztuczną rafę u wybrzeży Florydy.

Pożar

W lipcu 2020 roku na USS "Bonhomme Richard" wybuchł pożar, który trawił okręt przez cztery dni. Specjalna komisja przebadała wypalony kadłub i orzekła, że remont byłby nieopłacalny.

Komisja marynarki wojennej ustaliła, że w wyniku pożaru zniszczone zostało 11 z 14 pokładów. Ściany, sufity i podłogi zostały wypaczone i wybrzuszone, a nadbudówka z mostkiem i systemami łączności, radarami i centrum operacyjnym doszczętnie wypalona.

30 listopada 2020 roku marynarka wojenna uznała, że próba naprawienia uszkodzeń i przywrócenia "Bonhomme Richard" do służby zajmie od pięciu do siedmiu lat. Remont miałby kosztować nawet 3,2 mld dolarów, a okręt desantowy-dok najnowszego typu America, można wybudować za 4,1 mld dolarów. W rezultacie podjęto decyzję o wycofaniu okrętu, który służył pod amerykańską banderą od 22 lat, z eksploatacji i przekazaniu go na złomowanie.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: militaria | US Navy | Sławek Zagórski | śmigłowcowiec

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje