Reklama

S-70i Black Hawk. MON odpowiada na zarzuty Interii

Dwa śmigłowce dla wojsk specjalnych. Po lewej amerykański HH-60G Pave Hawk. Po prawej polski S-70i Black Hawk. Różnice widać gołym okiem /Michal Adamowski/US Army /Reporter

Po artykule Interii, dotyczącym zakupu śmigłowców S-70i Black Hawk grupa posłów Klubu Parlamentarnego Lewica skierowała do MON interpelację, w której domaga się wyjaśnienia, jaki sprzęt został przez wojsko kupiony. MON odpowiedziało w swoim stylu - bardzo enigmatycznie.

Reklama

W tekście opisaliśmy charakterystykę śmigłowców dla amerykańskich wojsk specjalnych i wersję kupioną przez MON dla Jednostki Wojskowej GROM. Na podstawie wniosków z tekstu posłowie Lewicy zgłosili interpelację do ministra obrony narodowej w sprawie zakupionych przez Polskę wersji śmigłowca Black Hawk, w której napisano:

Reklama

"W Portalu Interia pojawił się artykuł redaktora Sławomira Zagórskiego dotyczący zakupionych przez Polskę śmigłowców Black Hawk. Teza w artykule jest niezwykle niepokojąca i generuje pytania w zakresie bezpieczeństwa państwa oraz faktycznego uzbrojenia i przydatności dla Sił Zbrojnych zakupionych śmigłowców".

(...) Dlatego też kieruję do Pana następujące pytania:

1.     Z jakich powodów Polska zdecydowała się na zakup śmigłowca S-70i, który różni się nie tylko od wersji specjalistycznych, ale także od regularnych wersji wojskowych, przeznaczonych wyłącznie do zadań pomocniczych?

2.     Czy to prawda, że w śmigłowcach, które zakupiła Polska, brakuje wyposażenia wykorzystywanego przez amerykańską armię na eksport, co do którego potrzebna jest zgoda Kongresu?

3.     Czy różnice między S-70i oraz UH-60 nie stanowią przeszkody przed wykorzystywaniem zakupionego przez Polskę śmigłowca przez wojsko?

Ministerstwo Obrony Narodowej, w osobie Wojciecha Skurkiewicza, odpisało bardzo enigmatycznie, starając się przekazać, jak najmniej informacji.

"Odpowiadając, z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej, na interpelację Pana Posła Roberta Obaza oraz grupy innych Posłów w sprawie zakupionych przez Polskę wersji śmigłowca Black Hawk (nr 22794), uprzejmie informuję, że zasadniczym powodem zakupu śmigłowców było zaspokojenie potrzeby w zakresie zwiększenia zdolności operacyjnych Wojsk Specjalnych.

Jednocześnie informuję, że nie jest prawdą, iż w śmigłowcach zakupionych przez Polskę brakuje wyposażenia. Zakupione śmigłowce są wyposażone w wybrany sprzęt, którego pozyskanie było związane z wyrażeniem zgody amerykańskiego Kongresu. Różnice między S-70i oraz UH-60 nie stanowią przeszkody dla wykorzystywania zakupionego przez Polskę śmigłowca przez Wojska Specjalne".

Czy taki sposób prowadzenia polityki informacyjnej ma sens, kiedy gołym okiem widać, że brakuje wyposażenia w porównaniu do śmigłowców używanych przez wojska specjalne sojuszników z NATO?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje