Reklama

Rosyjskie satelity budzą obawy. Czy na orbitę została wysłana tajna broń?

Działania Rosjan w przestrzeni kosmicznej budzą uzasadnione obawy świata /123RF/PICSEL

Na konferencji w szwajcarskiej Genewie eksperci ostrzegali przed rosyjskim satelitą, który na orbicie Ziemi zachowuje się nieprzewidywalnie. Być może chodzi o część badań oraz rozwoju broni kosmicznej. Czy Rosja przygotowuje się do wojny w kosmosie? Mówi się, że nowa broń kosmiczna została niedawno przetestowana właśnie w Rosji!

Nie jesteśmy pewni, co to jest i nie ma sposobu, aby to zweryfikować. Ale zamiary Rosji dotyczące tego satelity są niejasne i najwyraźniej bardzo niepokojące - twierdzi zastępczyni sekretarza amerykańskiego Biura Kontroli, Weryfikacji i Zgodności Broni, Yleem Poblete.

Reklama

Podsumowała ona zdenerwowanie i obawy, jakie wywołało zachowanie obiektu rosyjskiego pochodzenia, na orbicie Ziemi. Hipotetycznemu zagrożeniu ze strony satelity, Poblete, reprezentującą władze USA, na konferencji ONZ w sprawie rozbrojenia w Genewie, poświęciła miejsce w maju 2018 roku.

Rosja nadal nie chce wyjaśnić sytuacji, pozostawiając wszystkim innym duże pole do spekulacji. Te jednak wcale nie są zbyt optymistyczne i prawdopodobnie to tylko kwestia czasu, kiedy dowiemy się która ze wspomnianych obaw okaże się prawdziwa. Jaki jest cel tajemniczego i potencjalnie niebezpiecznego satelity, który krąży wokół naszych głów w dzień i w nocy i nikt o nim nic nie wie?

Jak nikt dotychczas

Satelita wzbudzający niepokój, został wystrzelony na orbitę w październiku 2017 roku. Początkowo nie zachowywała się w żaden dziwny sposób, ale potem wielokrotnie zwracała na siebie uwagę dziwnymi manewrami, na które jak dotąd nie natknęli się jeszcze eksperci z żadnego innego satelity.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony umieściło obiekt kosmiczny, o którym twierdzi, że jest "inspektorem kosmicznym". Jednak jego zachowanie na orbicie, było zgoła inne niż to, co kiedykolwiek było widziane podczas inspekcji na orbicie, w tym innych działań Rosji w zakresie inspekcji satelitarnej - mówi zdenerwowana Poblete.

Mówiąc najprościej, władze USA, wraz z wieloma innymi krajami na całym świecie, nie wierzą, że jest to tylko rutynowa konserwacja, a dziwne zachowanie satelity tylko potwierdza to założenie. Czy satelita może zagrażać innym obiektom na orbicie?

Jutrzenka walk kosmicznych

Już jakiś czas temu pewne środowiska naukowe zasugerują, że następna wojna odbędzie się w kosmosie. Taka jest także opinia brytyjskiego profesora prawa międzynarodowego Michaela Schmitta.

-To jest absolutnie nieuniknione, że zobaczymy, jak konflikty wojenne przenoszą się w kosmos - ostrzega.

 I wielu obawia się, że tajemniczy rosyjski satelita właśnie przygotowuje się do takiej wojny. Stany Zjednoczone ostrzegają, że może to być część badań i rozwoju broni kosmicznej, takich jak niszczenie wrogich satelitów, co może zagrozić bezpieczeństwu kraju i pogrążyć wiele innych państw w chaosie. Stany Zjednoczone nie lekceważą tego zagrożenia i mówią, że do 2020 roku powinna zostać utworzona jednostka sił kosmicznych, specjalizująca się w walce kosmicznej. Ale czy nie będzie już za późno?

Treści popularno-naukowe z miesięcznika Enigma wydawnictwa Amconex

Enigma

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje