Reklama

Rosjanie: Polska flota to pływające muzeum

Fregata rakietowa ORP "Gen. Kazimierz Pułaski" po dziesięciu latach przerwy wróciła do Sił Odpowiedzi NATO / Łukasz Dejnarowicz /Agencja FORUM

W internetowym wydaniu dziennika „Izwiestia” pojawił się artykuł opisujący stan polskiej floty. Rosjanie nie mają wątpliwości, że Marynarka Wojenna RP to pływające muzeum.

Reklama

Tak, jak polscy dziennikarze przyglądają się rozwojowi rosyjskiej armii, wytykając błędy i opóźnienia, chwaląc i ostrzegając przed najnowszymi typami broni, tak Rosjanie obserwują rozwój polskiej armii. Po przeczytaniu artykułu, zatytułowanego "Marynarka wojenna Polski zamienia się w muzealną wystawę. Dlaczego Warszawa nie pozbywa się starych okrętów?", nasuwa się wniosek, że Rosja nie ma się czego bać, a polska flota powinna zostać objęta ochroną konserwatora zabytków.

Reklama

Polscy wojskowi i dziennikarze od dawna podkreślają, że średnia wieku okrętów Marynarki Wojennej jest już zatrważająco wysoka. Przedwojenna "Burza" służyła przez 28 lat. "Błyskawica" w pierwszej linii znajdowała się 38 lat, jednak przez ostatnie osiem lat była używana jako nieruchoma bateria przeciwlotnicza i hulk. W 1939 roku średnia wieku polskich kontrtorpedowców wynosiła pięć lat. Były to jedne z najnowocześniejszych okrętów na Bałtyku. Taką samą średnią wieku miały okręty podwodne. Z czego najstarsze, typu "Wilk", znajdowały się w linii od ośmiu lat. Dziś Marynarka Wojenna nie ma takiego komfortu.

W styczniu 2017 roku kontradmirał Mirosław Mordel, Inspektor Marynarki Wojennej, podczas Forum Bezpieczeństwa Morskiego, powiedział:

- Polska Marynarka Wojenna posiada na dziś 39 okrętów bojowych, których średnia wieku to 33 lata.

Gdy się przyjrzymy bliżej, to sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Trzon sił uderzeniowych stanowią fregaty typu Oliver Hazard Perry, które weszły do służby w 1980 roku. Mają więc już 40 lat. Na ich tle pozostałe okręty dywizjonu Okrętów Bojowych wyglądają na młodzieniaszków. ORP "Kaszub" wszedł do służby w 1987 roku, a małe okręty rakietowe w latach 1992-1995.

Zauważyli to także Rosjanie. Redaktor naczelny magazynu "Baltfort", piszący o historii wojskowości, Jurij Mełkonow powiedział "Izwiestii", że główną wadą polskiej floty jest jej wiek.

- Ciągle pojawiają się komunikaty o okrętach obchodzących 30. i 40. rocznicę wejścia do służby. Nie ma nowych jednostek, ale istniejące mają wszystkie problemy, które mogą mieć stare okręty.

Podwodny skansen

Najmłodszym okrętem podwodnym na stanie Marynarki Wojennej jest ORP "Orzeł", który od lat znajduje się w remoncie, a po ostatnim pożarze istniała groźba wycofania go z linii. Prócz niego w dywizjonie znajdują się dwa ponad pięćdziesięcioletnie okręty typu "Kobben", które nie posiadają już właściwie zdolności bojowych i powoli są wycofywane. Jeden z nich, były ORP "Sokół", trafi wkrótce do Muzeum Marynarki Wojennej.

Rosjanie zauważają, że bez rozwiązania pomostowego polski dywizjon okrętów podwodnym może przestać istnieć. Z drugiej strony dziwią się, że planuje się przejęcie okrętów, które już mają ponad 30 lat.

I jest tak w rzeczywistości. Ministerstwo Obrony Narodowej, zamiast rozpocząć program zakupu nowych okrętów podwodnych Orka, w rzeczywistości zamierza nabyć jedną używaną jednostkę, drugą zaś w ramach ewentualnej opcji.

Pisał o tym wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz w odpowiedzi na interpelację posłów: "Program pozyskania okrętów podwodnych nowego typu "ORKA" pozostaje na etapie fazy analityczno-koncepcyjnej. Dodatkowo, jest realizowane zadanie związane z pozyskaniem okrętów podwodnych w formie rozwiązania pomostowego, tj. zakupu od partnera zagranicznego jednego okrętu podwodnego (z opcją rozszerzenia o kolejną jednostkę)".

Procedury zakupowe już ruszyły - szwedzki rząd wystąpił o zgodę na sprzedaż dwóch używanych okrętów podwodnych typu A17 - "Södermanland" i "Östergötland", które weszły do służby w 1989 roku.

***Zobacz także***

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Sławek Zagórski | militaria | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje