Reklama

Prawdziwy "Hurt Locker"

- Dwadzieścia sekund! - krzyczy amerykański żołnierz. Drugi daje znać afgańskim policjantom i wieśniakom, by schowali się za pryzmą ziemi. Po chwili zbiornik z propanem wylatuje w powietrze, wzbijając tumany kurzu...

Ładunek mający zniszczyć IED, czyli improwizowany ładunek wybuchowy lub "ajdika", jak nazywają go w skrócie polscy żołnierze, podłożył Johnny Five. Tym razem śmiertelna pułapka pozostawiona przez talibów została skonstruowana z butli z gazem, jakiegoś zapalnika i biegnących nie wiadomo gdzie przewodów. Johnny Five ostrożnie podjechał na gąsienicach do strefy zero z materiałem wybuchowym na wysięgniku. Jego ramię pewnie położyło ładunek na butli, po czym Johnny powoli odjechał ze strefy zagrożenia, nieporadnie podskakując na afgańskich kamieniach. Tak, Johnny Five, to niewielki robot saperski typu Foster-Miller TALON. Swój przydomek zawdzięcza żołnierzom, którzy naoglądali się filmu "Krótkie spięcie".

Reklama

Niebo pełne dymu i kurzu

Kiedy Johnny Five wrócił do zespołu saperów schowanych za pojazdem opancerzonym, a wszyscy w około zostali ostrzeżeni, żołnierze są już prawie gotowi do detonacji bomby-pułapki. Kilka sekund później powietrze w okolicach jednej z wiosek w dystrykcie Yosef Khel w prowincji Paktika we wschodnim Afganistanie, pełne jest dymu i kurzu, który spada na skulonych żołnierzy, policjantów i cywilów nadal zasłaniających sobie uszy. Zneutralizowanie śmiercionośnej pułapki zajęło zespołowi saperskiemu prawie cztery godziny.

Życie, to nie film

Saperami i ich niebezpieczną pracą świat zainteresował się po głośnym filmie "The Hurt Locker. W pułapce wojny". Nagrodzony sześcioma statuetkami Oskara, w tym trzema najważniejszymi: dla najlepszego filmu, za reżyserię i scenariusz, obraz opowiada historię trzyosobowego zespołu saperskiego, działającego w irackiej stolicy. Jego dowódca, uzależniony od adrenaliny indywidualista sierżant William James, niepotrzebnie naraża siebie i swoich kolegów.

W filmie ciągle coś wybucha. Co chwilę ekran wypełniają efektowne eksplozję, a sierżant James łamie wszelkie regulaminy i nie tylko naraża się na niepotrzebne ryzyko, ale jeszcze wydaje się walczyć na własnej wojnie. Wszystko to jest bardzo efektowne, ale - jak twierdzą prawdziwi saperzy - nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

- Gdybym miał kogoś takiego jak James w swojej drużynie, to w życiu nie wyjechałbym z nim poza bazę - mówi jeden z saperów służących na wschodzie Afganistanie. - On w ogóle nie zachowuje się jak profesjonalista. Nie dba o swoje bezpieczeństwo i narażaj się na niepotrzebne ryzyko. Nie oglądamy tego dziadostwa tutaj, w Afganistanie. My rozbrajamy bomby, by ratować ludzi - wyjaśnia poirytowany.

Filmowa wizja pracy wojskowych saperów przedstawiona w filmie "The Hurt Locker. W pułapce wojny" wygląda tak:


- Zespół saperów to "braterstwo wybranych indywidualistów", którzy pracują razem, zapewniając sobie nawzajem maksimum bezpieczeństwa. I tak jest od czasu II wojny światowej - wyjaśnia jeden ze służących w Afganistanie amerykańskich saperów. - "Hurt Locker" tego w ogóle nie pokazuje i dlatego nie znajdzie się żaden saper, któremu ten film by się podobał - dodaje.

Saperzy służący w Afganistanie dostali rozkaz, by nie rozmawiać na temat szczegółów przedstawionych w filmie z osobami spoza jednostki. Dowództwo obawia się bowiem, że komentarze saperów na temat "Hurt Lockera" mogą przysłużyć się talibom w konstruowaniu śmiertelnych pułapek, takich chociażby jak "ajdiki".

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: powietrze | bomby | Johnson | żołnierze | sierżant | saperzy | Ładunek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje