Północnokoreański pocisk przekroczył granicę morską. Było to nieudane wystrzelenie rakiety ICBM?

Jak donoszą zagraniczne źródła, w ostatni czwartek Korea Północna wystrzeliła międzykontynentalną rakietę balistyczną (ICBM). Miała być to odpowiedź na wspólne manewry wojskowe Korei Południowej i USA.

Mimo wystrzelenia północnokoreańskiej rakiety, Waszyngton i Seul nie zrezygnowały z podjętych manewrów wojskowych, a nawet je wydłużyły. Południowokoreańskie siły powietrzne zakomunikowały: "Konieczne było zademonstrowanie solidnej połączonej postawy obronnej dwustronnego sojuszu w obecnym kryzysie bezpieczeństwa, spotęgowanym przez prowokacje Korei Północnej". Ćwiczenia wojskowe Korei Południowej i USA "Vigilant Storm" rozpoczęły się w poniedziałek. Bierze w nich udział 240 samolotów i "tysiące żołnierzy".

Czy Korea Północna wystrzeliła międzykontynentalną rakietę balistyczną?

Rząd Korei Południowej uważa, że jej północny sąsiad wystrzelił rakietę ICBM Hwasong-17. W trakcie tej próby najnowocześniejszy północnokoreański pocisk odnotował "najwyższy i najdłuższy test rakietowy w historii tego kraju". Japonia poinformowała, że Korea Północna w czwartek rano wystrzeliła co najmniej trzy pociski balistyczne, w tym prawdopodobnie ICBM.

Reklama

ICBM został wystrzelony z zachodniego wybrzeża Korei Północnej i przeleciał około 750 km. Jak powiedział Kang Shin-chul, dyrektor operacyjny Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Armii Korei Południowej: - Wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną jest bardzo nietypowe i nie do przyjęcia, ponieważ po raz pierwszy spadła ona blisko południowokoreańskich wód terytorialnych na południe od Północnej Linii Granicznej.

Północna Linia Graniczna jest to sporna granica morska na Morzu Żółtym między oboma państwami.

Co potrafi rakieta Hwasong-17?

Hwasong-17 po raz pierwszy została zaprezentowana w 2020 roku. Wówczas był to największy na świecie pocisk balistyczny uruchamiany z wyrzutni mobilnej. Według ekspertów poprzednia wersja tej rakiety może potencjalnie uderzyć w większość kontynentalnej części USA.

Hwasong-17 ma średnicę około 2,5 m, przy długości aż 26 m. Masa startowa wynosi od 80 000 do 150 000 kg. Jest napędzana na paliwo ciekłe i może przenosić głowice jądrowe, wabiki oraz głowice MRV - ładunki pocisków balistycznych zawierające kilka głowic, z których każda może być skierowana w inny cel. Zdaniem niektórych ekspertów wystrzelenie kilku pocisków tego typu mogłoby potencjalnie "przytłoczyć obronę USA".

Szacuje się, że zasięg tej rakiety wynosi aż 15 000 km. Pociski tego typu transportowane są przez 22-kołowe pojazdy mobilne TEL. Jednakże samo przemieszczanie tak dużego pocisku powoduje wiele problemów logistycznych i operacyjnych. Dokładne możliwości pocisku nie są jeszcze potwierdzone. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Korea Północna | sprzęt wojskowy | rakiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy