Reklama

Polak w centrum wywiadowczej wojny

Ta historia mogłaby posłużyć za gotowy scenariusz filmu sensacyjnego. Gdy na frontach II wojny ścierały się potężne armie, na "tyłach" trwała mordercza wymiana ciosów między służbami specjalnymi. W samym środku tego dramatu znalazł się Polak, kpt. Boczoń. Oto kolejna część jego pasjonującej historii...

Po kilkunastu tygodniach obserwacji samej szkoły, kpt. Boczoń zaczął korzystać z przepustek jeżdżąc do Berlina. Tam zajął się rozpoznawaniem obiektów przemysłowych i wojskowych oraz odnotowywał skutki bombardowań stolicy III Rzeszy. Zbiór raportów rósł, w oczekiwaniu na możliwość nawiązania kontaktu z centralą, co przez dłuższy czas stanowiło problem.

Reklama

Z pomocą przyszedł szczęśliwy zbieg okoliczności. Jednym z punktów, do którego przywiązywano szczególną rolę podczas szkolenia, było nawiązywanie łączności i obsługa aparatów i szyfrów radiowych. Jesienią 1943 roku, w ostatniej fazie kursu, w różne rejony III Rzeszy rozesłano niemal 30 kursantów na praktykę. Sami mieli wybrać dogodne dla siebie lokalizacje i przez kilka dni nadawać o określonych porach specjalne depesze.

Wymiana płaszczy

"Pantera" wybrał swoją macierzystą jednostkę Abwehry we Wrocławiu, skąd łatwo mógł wyjechać do Krakowa. Tam w rozmowie ze zwierzchnikami ustalono metodę kontaktu. W każdą, pierwszą niedzielę miesiąca do Berlina miała przyjeżdżać łączniczka, ps. "Jadwiga". Blondynka o niebieskich oczach, świetnie mówiąca po niemiecku, dysponująca oryginalnymi papierami, mogła wtopić się tłum berlińczyków. Spotkania odbywały się przy kasie biletowej nr 10 kolejki berlińskiej, na stacji Zoologischer Garten. Następnie konspiratorzy szli na kawę.

Obydwoje byli w podobnych płaszczach, które wymieniali w szatni dworcowej restauracji. "Jadwiga" wychodziła w płaszczu, w którym zaszyte były szczegółowe raporty "Pantery". Ta ryzykowna gra trwała do końca pobytu w Lechnitz. W międzyczasie kpt. Boczoń, w uznaniu stopnia jego wyszkolenia, zaczął pełnić funkcję wykładowcy - do momentu, gdy zapadła decyzja co do jego dalszych losów - po zakończeniu kursu miał przedostać się do neutralnej Turcji.

W ostatniej chwili

"Panie doktorze - obawiamy się, że nasze w miarę dobre stosunki z Turcją ulegną pogorszeniu. Pańskim zadaniem będzie przeorganizowanie naszej siatki w taki sposób, aby wytrzymała zerwanie stosunków dyplomatycznych. Z tą chwilą znajdzie się pan wraz z całą siatką praktycznie na wrogim terytorium, najważniejszym pozostanie zachować ścisłą tajemnicę" - słowa mjr. Rudolfa Schubacka, kierującego operacjami wywiadowczymi na Bliskim Wschodzie, uświadomiły Boczoniowi, że zaczyna się gra zupełnie innego rodzaju.

Cały kurs skrócono, zakończył się w atmosferze pewnej nerwowości, spowodowanej sytuacją na froncie zachodnim i lądowaniem aliantów w Normandii. Boczoniowi pogratulowano wyników i zwolniono na kilkudniowy urlop. Wyjechał do Wrocławia, potem do Krakowa i ostatecznie do Warszawy, na spotkanie z szefem kontrwywiadu KG AK Bernardem Zakrzewskim "Oskarem". Spotkanie odbyło się praktycznie w ostatniej chwili, tuż przed planowanym wyjazdem do Turcji, 17 lipca 1944 r., w jednym z zakonspirowanych lokali przy ul. Wspólnej.

Pozdrowienia od Karola

W rozmowie uczestniczył także jego krakowski łącznik, Stanisław Rączkowski ps. "Sołtan", oraz Jan Tarzycki-Kurowski ps. "Gzyms". W atmosferze Warszawy czuć było nadchodzące szybkim krokiem powstanie. "Panterze" zaproponowano pozostanie w stolicy i objęcie nowego stanowiska. Boczoń wahał się. Czy po to przez cały rok pozostawał "w sercu wroga", aby tuż przed przekazaniem najbardziej pożądanych przez każdego agenta materiałów - szyfrów, kontaktów i planów zreorganizowania całej siatki w Turcji - wycofać się? "Oskar" wydawał się to rozumieć i popierać: - Jeśli będzie pan w Ankarze, proszę iść pod podany adres, do kapitana Mieczysława Kurkowskiego, tam przekaże pan "pozdrowienia od Karola"?

Zapadła ostateczna decyzja. Upalny dzień drugiej połowy lipca 1944 roku powitał Tony'ego Barcklay'a (Boczonia - dop. red.), członka organizacji Todt, w pociągu wtaczającym się na stację kolejową w Atenach. Z pozoru spokojna i senna atmosfera greckiego miasta różniła się od widoków, jakie oglądał podczas długiej, prawie tygodniowej podróży. W Jugosławii większość drogi upłynęła pod znakiem zagrożenia. Wzmocnione patrole, okopane stacje i posterunki przy mostach. Siedzący w górach partyzanci Tity mocno dali się we znaki niemieckim okupantom.

Jednak już podczas pierwszych dni pobytu w Grecji dało się odczuć, że spokój jest tylko złudzeniem. Po drodze z dworca do siedziby niemieckiego wywiadu widział zastrzelonego cywila - okazało się, że był to jeden z kolaborantów, zlikwidowany z wyroku podziemnej organizacji komunistycznej.

Samobójstwo starego wygi

Kapitana Boczonia podjęto bardzo uprzejmie. Jego osobistym opiekunem został niejaki Gallus, oficjalnie prokurent firmy "Mittelmeer-Vertten" - Stocznie Śródziemnomorskie, a faktycznie kierownik placówki w Salamis. Centrala całego wywiadu niemieckiego w Grecji znajdowała się przy ul. Santa Rosa 2, pod przykrywką banku Carawasili, a jej świeżo mianowanym szefem był dr Kolhaus.

Boczoniowi wręczono pakiet przesłany prosto z Berlina, zawierający wszystkie tajne informacje - hasła, adresy, instrukcje i funty tureckie wraz z procedurami radiowymi. Wśród pracowników wywiadu panowała atmosfera nerwowości. Zaledwie kilka dni wcześniej poprzedni szef placówki płk Sandner uciekł w nocy niewielką łodzią do Brytyjczyków, wywożąc ze sobą poufne materiały. Dodatkowo 20 lipca 1944 r. miał miejsce zamach na Hitlera. Gestapo i SD szalały, aresztowano wielu starych oficerów Abwehry, niektórych ściągano z odległych placówek. Kapitan Boczoń dowiedział się wtedy, że szef centrali wywiadu w Sofii zastrzelił się w swoim gabinecie, na wieść o pełnym podporządkowaniu Abwehry SD. Samobójcą był jego stary znajomy - mjr Walter Fabian, oficer starej daty, którego postępowanie w czasie kierowania placówką Abwehry w Wrocławiu doprowadziło do tego, że kapitan Boczoń mógł zostać dr. Richardem Wagnerem.

Odkrywca

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: wymiana | placówki | kapitan | Wrocław | oficer | 1944

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje