Ofek-16. Izrael wystrzelił najnowszego satelitę szpiegowskiego

Start rakiety Shavit z satelitą Ofek-16 /Ministerstwo Obrony Izraela /domena publiczna
Reklama

Rankiem w poniedziałek 6 lipca, Izrael wystrzelił nowego satelitę szpiegowskiego, który ma zapewnić jeszcze większą przewagę nad arabskimi sąsiadami.

Satelita Ofek 16 został wystrzelony około godziny 4.00 rano w poniedziałek, 6 lipca. Rakieta Shavit, która wyniosła satelitę na orbitę wystartowała z niejawnej bazy w Palmachim, leżącej w środkowym Izraelu. Sam komunikat izraelskiego ministerstwa obrony również był lakoniczny:

"Ministerstwo obrony i Israel Aerospace Industries z powodzeniem wystrzeliły w kosmos satelitę szpiegowskiego Ofek-16, który wszedł na swoją orbitę".

Minister obrony Izraela, Benny Gantz, stwierdził podczas zwołanej rankiem konferencji prasowej, że wystrzelenie satelity jest "ogromnym osiągnięciem dla armii, ogólnie przemysłu obronnego, a zwłaszcza przemysłu lotniczego Izraela".

Reklama

Minister podkreślił, że Ofek-16 to "optoelektroniczny satelita rozpoznawczy o zaawansowanych możliwościach". Wystrzelony dziś satelita to najnowszy produkt z serii Ofek. Pierwszy z nich, Ofek-11,  wszedł na orbitę w 2016 roku.

Shlomi Sudari, szef programu kosmicznego IAI powiedział, że Ofek-16 jest młodszym bratem Ofek-11, zawierającym wiele takich samych możliwości, oraz kilka "drobnych ulepszeń pod względem precyzji". Urzędnicy Ministerstwa Obrony odmówili komentarza na temat ewolucji kolejnych wersji.

Izrael jest jednym z niewielu krajów na świecie, które posiadają zdolności do projektowania, budowy i wysyłania na orbitę własnych satelitów zwiadowczych.

Arabscy sąsiedzi

Głównym zadaniem nowego satelity szpiegowskiego będzie prawdopodobnie monitorowanie Iranu i zmian w jego programach nuklearnych i rakietowych.  

Po ostatnich wydarzeniach w Iranie, w którym doszło do wybuchu w atomowym ośrodku badawczym, pojawiły się sugestie, że daty obu wydarzeń nie są przypadkowe. Zwłaszcza, że pojawiły się głosy, iż Izrael może mieć coś wspólnego z eksplozją.

Pracownicy ministerstwa zaprzeczyli, że start rakiety Shavit miał cokolwiek wspólnego z wypadkiem w Iranie.

"Termin został zaplanowany z dużym wyprzedzeniem" - powiedział na konferencji Sudari.

Wyniesienie satelity na orbitę może mieć wiele wspólnego z innym wydarzeniem. W kwietniu 2020 roku do elitarnego grona posiadaczy własnych satelitów dołączył Iran, który z powodzeniem wystrzelił satelitę szpiegowskiego na orbitę po latach nieudanych prób.

Izraelczycy od lat bardzo dokładnie monitorują rozwój irańskiego programu rakietowego.

"Nasza sieć satelitów pozwala nam oglądać cały Bliski Wschód - a nawet nieco więcej" - podkreślił Shlomi Sudari.

Czy teraz przed Izraelskimi Siłami Samoobrony nie ukryje się nic, co dzieje się na Bliskim Wschodzie?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy