Manewry na Białorusi. Przygotowania do "Zapad-2017"

Spadochroniarze ćwiczyli zabezpieczenie przeprawy dla wojsk zmechanizowanych /Maksim Blinov/Sputnik /East News

W Obwodzie Witebskim na Białorusi ćwiczą oddziały białoruskich i rosyjskich wojsk spadochronowych.

Reklama

Manewry rozpoczęły się 28 marca i mają potrwać do 6 kwietnia. Bierze w nich udział ponad 1000 żołnierzy z 103. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Powietrzno-Desantowej Sił Zbrojnych Białorusi i kompania z 217. Pułku Spadochronowego 98. Dywizji Powietrzno-Desantowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Prócz żołnierzy w manewrach bierze udział ponad 200 pojazdów, śmigłowce i samoloty, zarówno transportowe, jak i lotnictwa frontowego.

Wojska przede wszystkim mają przećwiczyć współdziałanie na polu walki z bezzałogowymi statkami powietrznymi "Bocian-10" ("Бусел-10"), "Berkut-2" ("Беркут-2") i "Moskit" ("Москит"). Testowane są również, wykorzystywane już w Syrii, systemy łączności i zmodernizowane systemy transmisji danych, które umożliwią wymianę danych pomiędzy oddziałami białoruskimi i rosyjskimi.

Reklama

Na witebskim poligonie pojawiły się również białoruskie samochody zwiększonej mobilności "Lis-PM" i, wykorzystywane wcześniej na Krymie, rosyjskie "Tigr" i "Kajman". Prócz nich udział w ćwiczeniach lądowych biorą transportery opancerzone BTR-80A i K, a także ciężki sprzęt inżynieryjny.

Ćwiczenia

Manewry podzielono na trzy etapy. W pierwszym oddziały piechoty spadochronowej otrzymały zadanie rozpoznania, identyfikacji i zlikwidowania grup dywersyjnych przeciwnika. Podczas drugiego etapu ćwiczeń przeprowadzono desant taktyczny, który miał za zadanie opanowanie strategicznych przepraw na rzekach poligonu, aby wojska zmechanizowane mogły ruszyć w głąb terenu przeciwnika.

Podczas tej operacji wykorzystano wszystkie siły zaangażowane w ćwiczenia. Na poligonie ćwiczyła artyleria, wojska zmechanizowane. Z powietrza wsparcia udzielały śmigłowce i samoloty szturmowe.

Podczas trzeciego etapu sprawdzona zostanie gotowość jednostek do wykonywania zadań w złożonym i szybko zmieniającym się środowisku. Testowanie nowych wytycznych we współpracy wojsk obu państw.

Manewry prowadzone pod Witebskiem są elementem przygotowań do corocznych strategicznych ćwiczeń armii Białorusi i Rosji pod kryptonimem "Zapad-2017".

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Dowiedz się więcej na temat: Sławek Zagórski | militaria | Rosja

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje