Reklama

Katastrofa lotu MH17. Rosyjska propaganda w boju

Rosjanie długo nie chcieli dopuścić śledczych do wraku /DOMINIQUE FAGET /AFP

Katastrofa malezyjskiego boeinga 777 nad Ukrainą wstrząsnęła opinią publiczną. Wkrótce wstrząs stał się jeszcze większy, kiedy okazało się, że samolot został zestrzelony przez Rosjan. Ci natychmiast do walki włączyli armię internetowych trolli. O tragicznych wydarzeniach z 2014 roku traktuje dokument "Kto zestrzelił MH17", który będzie można obejrzeć w Polsat Doku w sobotę 20 lutego o 22:00.

Reklama

Lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur boeing malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines znalazł się nad wschodnią Ukrainą tuż po godzinie 16. 17 lipca 2014 roku. O 16.21 zniknął z radarów. Chwilę później na profilu Igora Girkina, dowódcy oddziałów separatystów, pojawiła się informacja o zestrzeleniu "ukraińskiego samolotu AN-26". Kiedy Rosjanie zorientowali się, że zestrzelony został samolot pasażerski, wpis zniknął z sieci, a zaczęły się pojawiać informacje, że strzelali Ukraińcy. 

Reklama

Rosyjskie służby natychmiast rozpoczęły akcję zrzucania odpowiedzialności na Ukraińców, zaprzeczając, że separatyści do kogokolwiek strzelali. Już 40 minut po zestrzeleniu pojawiła się informacja, że Ukraińcy chcieli zestrzelić samolot, którym leciał prezydent Władymir Putin. Jednak się pomylili i myśliwiec ostrzelał samolot pasażerski.

W pierwszej dobie po zestrzeleniu rosyjskie trolle napisały 65 tysięcy tweetów, oskarżających Ukraińców o celowe zestrzelenie boeinga i próby zrzucenia winy na Rosjan. Szczyt publikacji zbiegł się z upublicznieniem nagrań Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, na których zapisano rozmowy rosyjskich artylerzystów. Ogromne wrażenie robił moment, kiedy zorientowali się, jaka maszyna była celem ich ataku.

Następnego dnia prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, przedstawił na konferencji prasowej dowody na to, że samolot został zestrzelony przez pocisk przeciwlotniczy ziemia-powietrze systemu Buk. W tym momencie Rosjanie zmienili narrację. Boeinga nie zestrzelił ukraiński samolot myśliwski, a ukraińska bateria przeciwlotnicza. Zaczęli twierdzić, że zawiązał się międzynarodowy spisek przeciw Rosji i Donieckiej Republice Ludowej.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: mh17 | kto zestrzelił mh17 | Polsat Doku | katastrofy | Boeing 777 | Ukraina | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje